140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Резултати от размножителния сезон за белошипата ветрушка през 2016 година

2016 е най-успешната за размножаването на белошипата ветрушка (Falco naumanni) в България, както в природата, така и при птиците, отглеждани във волиерите на Спасителния център, отчита екипът на Зелени Балкани.
 
След като видът бе възстановен от Зелени Балкани като гнездящ в България през 2014 година в рамките на проект ,,Възстановяване на белошипата ветрушка” по Програма LIFE  на Европейския Съюз, числеността на птиците, размножаващи се в село Левка, Сакар, постепенно се увеличи. Така през изминалата година колонията там се оценя на 10 сигурно установени гнездящи двойки. Общо в района са регистрирани 58 птици. 43 от тях са полово зрели, освободени предишни години в рамките на проекта,  а 15 са привлечени към колонията от дивата популация.
Районът на Модула за освобождаване и адаптация на белошипи ветуршки (МОАБВ) се обитава трайно от 31 възрастни птици, 21 от които участваха в сформирането на всичките известни двойки.
 
От МОАБВ през 2016 г., са освободени рекорден брой малки пиленца – общо 144 малки. Тази бройка включва отгледаните малки от колонията в Левка, излюпените пиленца в Спасителния център, както и малки доставени от Испания, отгледани от партньора по проекта ДЕМА.
 
През 2016 г. родителската група белошипи ветрушки в Спасителния център за диви животни, общо 53 птици, сформираха 20 двойки. Тези птици отгледаха успешно 73 пиленца, като 63 са освободени в природата чрез МОАБВ, а останалите допълниха размножителната група в Центъра.

 

Източник: Зелени Балкани

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ