140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Рибарите със собствен улов могат да кандидатстват за еврофинансиране

Отворен е приемът за проекти по Програмата за морско дело и рибарство по мярка 1.7 “Добавена стойност, качество на продуктите и използване на нежелания улов”, съобщиха от Министерството на земеделието. По мярката може да кандидатстват рибари, които искат да преработват собствен улов или да го предлагат пряко на пазара. Те могат да получат финансиране за купуване на ледогенератори, хладилни камери, специализирани транспортни средства за превоз на риба и оборудване на пунктове за първа продажба.

Кандидатстването

Бюджетът на приема е 8.7 млн. лв. Програмата за морско дело и рибарство покрива до 50% от дейностите в проектното предложение, но ако кандидатът извършва дребномащабен крайбрежен риболов, финансирането може да достигне и 80%. Стойността на безвъзмездната финансова помощ за един проект не може да бъде по-малка от 5 хил. лв. и по-голяма от 200 хил. лв. Инвестициите могат да се извършват както на сушата, така и на риболовните кораби. В случай че са на борда, плавателните съдове трябва да са регистрирани като действащи и да са извършвали риболовна дейност в продължение на поне 60 дни в морето през 2015 и 2016 г.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е 21 ноември 2017 г. Кандидатстването е електронно чрез Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти на Европейския съюз в България (ИСУН 2020).

Програмата

Оперативната програма за морско дело и рибарство за новия период 2014 – 2020 г. е с бюджет 113 млн. евро, от които 88 млн. идват по линия на европейската подкрепа. Средствата са разпределени в шест приоритетни области и 23 мерки, като само две от областите са насочени към администрирането и контрола на рибарския сектор, а не към бизнеса. За аквакултури и модернизация предвиденият финансов ресурс е 36.21 млн. евро, или над 30% от целия бюджет, 25.5 млн. евро е финансирането по мерките за подобряване на рибарската инфраструктура и диверсификация на дейностите, а 12.7 млн. евро са средствата за преработка, създаване на организации на производителите и др.

В настоящия период програмата не се управлява от Изпълнителна агенция “Рибарство и аквакултури” (ИАРА), а от Министерството на земеделието и храните. Агенцията запази само контролните си функции по надзора на риболова, след като в нея се разрази корупционен скандал.

 

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ