Тенденцията на сериозен спад на рибните ресурси в река Нил продължава и това е не само вследствие на прекомерен улов. Проведено поредно изследване на учени показва, че много зле влияят промените в климата и повишаващите се температури. И това при липса на отговорно държавно управление, което да вземе адекватни мерки.
И в двете големи африкански държави, през които преминава реката, Судан и Египет, са притеснени от обедняването на Нил. Много рибари, които години наред са си изкарвали прехраната с лодката и мрежите в нея, вече са се отказали от занаята и са потърсили други начини на препитания. А най-верните на професията продължават да се трудят, но влагат все повече усилия за все по-малко улов в мрежите.
Съдете сами по изнесената статистическа информация от Министерството на животинските ресурси и рибарството в Судан. През този век връх в добивите от реката е отбелязан през 2012 г., когато са уловени 87 хил. тона риба. От тогава до днешни дни уловът постоянно намалява, за да стигне до едва 42 хил. тона през миналата година.
Изследване на Института за изследване на околната среда на университета в Хартум установи, че повишаването на годишните температури през последните две десетилетия е довело до спад както в улова на риба, така и в броя на видовете риби, наблюдавани в екосистемата на Нил.
Проф. Елагба Хадж Али Мохамед, от Университета в Хартум, експерт по рибата и рибните ресурси в Нил, заяви: „Локалните загуби на ключови видове и цялостното намаляване на биоразнообразието ясно показват последствията от Глобалното затопляне и общо засушаване на африканския континент. Това е сериозна заплаха за продоволствената сигурност и икономиката на цялата страна…“
Нил е голяма река в североизточната част на Африка, най-дългата в света по постоянно течение с дължина 6853 км, включваща притоците Бели Нил и Кагера. Протича през Судан и Египет, пресича пустинята Сахара от юг на север и се влива в Средиземно море.
Ивайло ДИМИТРОВ