140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Риболовният флот на Евросъюза губи рентабилност

риболовният флот на европа

Рязкото покачване на це­ните на горивата и електро­енергията, както и галопира­щата инфлация през 2022 г., може да доведе до сериозни загуби за страните с голям риболовен флот от Европей­ския съюз. Това се казва в публикуван наскоро доклад от експерти на Научния, тех­нически и икономически ко­митет по рибарство (STECF) на Европейската комисия.

Прогнозата на STECF не взема предвид финансовата подкрепа и всякаква друга помощ на национално ниво, които могат да спомогнат за смекчаване на последствия­та в социално-икономически аспект за този бизнес.

Резултатите от проучване­то от тази година показват, че в сравнение с 2020 г., общият улов е намалял със 17%. Като се вземе предвид увеличението на средните цени с 20%, намалението на общата цена на разтоварва­нията е 1,6%, приходите за тази година се очаква да бъ­дат сходни, но разходите за гориво са драстично вдигнати с цели 175%. Всичко това не­избежно ще доведе до сътре­сения в рибарската гилдия в Евросъюза.

риболовният флот на европа

Ето някои интересни факти, изнесени от STECF. Риболов­ният флот на ЕС се състои от близо 74 хиляди регистрира­ни кораба. От тях в реална експлоатация са били 56 хиляди, а пряко заети с ра­бота са 125 хиляди рибари. Гърция има най-голям флот с 19% от общия брой кораби. Следват Италия с 16,2% и Испания с 12,1%. Най-малък флот от страните на Евросъ­юза има Белгия. Уточняваме, че Турция е извън Съюза и не влиза в тази класация.

Брутната печалба от рибо­лов в ЕС през 2020 г. възлиза на 3,3 млрд. евро.

Според доклада на STECF, риболовният флот в Европа все още остава пече­ливш, но неговата производи­телност е намаляла в сравне­ние с предходни години. Все пак има и губещи – 4 от оце­нените 22 страни-членки (Ки­пър, Финландия, Германия и Естония) са понесли нетни загуби.

***

Към тези неудачи в риболо­ва, предизвикани най-вече от сложната политическа обста­новка и войната в Украйна, няма как да не се отбележат и намаляващите рибни ре­сурси, особено в прилежащи­те на Стария континент води. Това изисква разумно упра­вление и завишен контрол, за което все пак имат думата европейските институции.

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ