След тримесечно прекъсване и дълги и трудни преговори, възобновената сесия на 16-ата конференция на партиите от Конвенцията по биологично разнообразие приключи на 28 февруари в италианската столица Рим. Това бе решаваща среща в глобалните усилия за обръщане на сериозно внимание на загубата на биоразнообразие. Делегати от цял свят заседаваха, за да финализират критично важните въпроси, които останаха неразрешени от началото на конференцията в колумбийския град Кали, провела се в края на 2024 г.
На конференцията в Рим бе постигнато гарантиране на дейности по различни ангажименти, свързани с опазването на биоразнообразието, и поставиха основите на прилагането на Глобалната рамка за биоразнообразието от Кънминг-Монтреал до 2030 г. По думите на председателя на колумбийската делегация в Международната конвенция – Сузана Мухамад, решенията, взети в Рим, „са дали ръце, крака и мускули на Общата рамка от Кънминг-Монтреал“.
Въпреки че на моменти националните позиции се различаваха, конференцията доказа, че може да се постигне консенсус по ключови въпроси, като се демонстрира колективен ангажимент към опазването на биоразнообразието.
Глобална рамка за биоразнообразието от Кънминг- Монтреал
Международният съюз за защита на природата (IUCN) приветства решенията, взети в Рим, по отношение на мониторинга на глобалната рамка, механизма на планиране, мониторинг, изготвяне на доклади и преглед, стратегията за мобилизиране на ресурси, както и финансовите механизми. Всички тези елементи са изключително важни за оперативната работа по Глобалната рамка за биоразнообразието от Кънминг-Монтреал.
На конференцията беше обсъден и точен механизъм за управление на средствата и ресурсите, необходими за глобалната цел, към която се стреми конвенцията. Финалното споразумение има за цел да направи финансовия механизъм напълно работещ по време на 19-ата конференция на партиите от Конвенцията по биологично разнообразие.