Интересни изводи са направили биолози в Астраханска област на Русия при проведено изследване как влияе на местната екосистема традиционното пролетно изгаряне на тръстиковите полета в делтата на река Волга.
Специалисти от Астраханския биосферен резерват са провели уникален експеримент като са положили оплоден хайвер в среда, съдържаща пепел от изгорели тръстики. Оказало се, че количеството на излюпените рибки е по-малко от обичайното и по-важното, качеството на ларвите било влошено – забавен темп на растеж, отклонения от нормалното развитие и т.н.
Заключението на учените е недвусмислено: изгарянето на обширните плантации с тръстики по поречието на Волга, което се наблюдава всяка пролет и е плод на човешка намеса, влияе зле нарибната популация. Ръководителят на изследователския екип Кирил Литвинов е категоричен, че безконтролното палене на тръстиките трябва да бъде прекратено веднъж завинаги.
Рибните ресурси в най-голямата руска река и без друго са намалели заради неадекватна човешка дейност. Властите полагат огромни усилия да компенсират загубите с мелиоративнидейности, зарибяване и засилен контрол. Сега ще трябва да вземат мерки и срещу евентуалните подпалвачи, за да се реши и този проблем, засягащ пряко рибата във Волга.