Ожесточена дискусия в руската общественост предизвика новината, че се готви разрешаване на любители риболовци да продават улова си на пазара. Това е била обичайна практика в миналото за жители от Сибир и Далечния Изток. За големи групи от хора даже се е превръщало в начин на препитание.
Сега действащият закон „За любителския риболов“ регламентира улова на риба и го определя като удовлетворяване на лични нужди, като физическо възпитание и спорт. Търговията с риба от собствен улов не се разрешава.
Постъпилите множество искания за даване на възможност на любители риболовци да реализират част от улова си на пазара принуди Росриболов да подготви официално предложение до властите за промяна в закона. Основното е да се консолидира концепцията за „Любителски риболовни продукти“ в Закона „За любителския риболов“ и да се определи списък на видовете риби, които всеки риболовец ще има право да продава самостоятелно. Това, предвид необятната територия на страната, покриваща различни географски региони, няма да е никак лесна работа. Трудности предизвиква и друг факт – в различните области на страната са регламентирани специфични правила за риболов и най- вече различен лимит на разрешения дневен улов. Специално по отношение на дневните норми различията са драстични и варират от 5 до 20 кг риба.
Все пак вносителите на идеята имат своя основен аргумент – риболовците в Русия да имат право да се възползват от природните ресурси, така, както имат ловци, гъбари, билкари.
Засега властите се въздържат от реални действия, но нищо чудно да се поддадат на обществения натиск и да предприемат някои промени в закона за любителския риболов в посока на либерализация. Най-вече заради възможността да припечелват нещо хора от по-бедните и отдалечени региони на Руската федерация.