Усилията на Националната администрация за океана и атмосферата (NOAA) за справяне с изменението на климата и последствията в рибарството срещат сериозна опозиция. Изказаха се доста разнопосочни мнения от лидери в бранша при осъществен наскоро конферентен разговор, като част от плана на NOAA да изработи дългосрочна стратегия за по-устойчиви добиви на риба.
Президентът на Съединените щати Байдън даде ясно да се разбере, че климатичната криза е на първо място в дневния му ред и вече е наредил на администрацията да събира информация за повишаване устойчивостта на промишления риболов.
Русия – Химически завод уби шарани и амури в акваферма
Шефът на NOAA в областта на рибарството Пол Доремус заяви в стъпително слово: „Рибарството, защитените ресурси, местообитанията и екосистемите са засегнати от изменението на климата. Трябва да сме наясно, че климатичните промени и риболовът са много голяма и спешна тема.“
Представителите на риболовната индустрия обаче се опасяват, че NOAA ще постави големи области на океана извън достъпа за промишлен и любителски риболов и това предизвиква безпокойство. Даже има и крайни мнения, които считат, че понятието „климатична криза“ е доста раздуто и такава в действителност не съществува. Промени в океана е имало и ще има, а ние се адаптираме към тях, както правят и обитателите на Световния океан. Нещо повече, затварянето на обширни територии за риболов ще принуди корабите да пътуват повече в търсене на рибни запаси и така ще се увеличат въглеродните емисии. Отправени са и критики към президента Байдън, че прави политика от този преувеличен проблем.
Имаше и защитници на околната среда, които приветстваха усилията на NOAA за справяне с последиците от изменението на климата и призоваха за по-голямо проучване на неговите ефекти върху рибните запаси и миграционните процеси. „Изменението на климата е факт. Ние трябва да сме готови с всеки аспект по отношение рационалното управление на риболова“, сподели Мередит Мур, директор на Програмата за опазване на рибите в екологичната група Ocean Conservancy.