Въпреки усилията на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури да се справи с ширещото се у нас бракониерство, въпреки направените промени в закона с цел криминализиране на това деяние и драстично вдигнатите административни наказания, проблемът в глобален мащаб не е решен. Мобилни екипи от Риболовния надзор продължават да намират заложени мрежи, да трупат дивиденти с иззети бракониерски пособия и спасена риба. Тук-там пипват и знакови бандити, на които уж им повдигат обвинения от прокуратурата, а реални последствия няма и бракониерството продължава.
Изпълнителният директор на ИАРА доц. д-р Галин Николов направи любопитно изявление в скорошно интервю по БНР. Той обяви, че Агенцията има добра координация в работата с МВР, Гранична полиция, Агенцията по храните и редица неправителствени организации. Това му давало увереност, че рибният ресурс по време на повсеместната забрана за риболов ще бъде опазен. Но така или иначе все още нямало вкаран в затвора бракониер, каквито действия очаква обществото.
Оказа се трудна работа бракониери рецидивисти да влязат на топло. А уж законът вече спомага това да се случи. Сега пък какво пречи?