„Старата хитруша си мислеше, че може да отмъкне пауните ми“, пише „Госпожица Лов“ (Waidfräulein) във фейсбук до снимка, на която е коленичила в снега пред лисица, която току-що е отстреляла. Истинското име на ловджийката е Зина Б., а „Госпожица Лов“ е псевдонимът ѝ, чрез който описва в социалните мрежи ежедневието си на ловец и предоставя информация за лова като част от стопанисването на дивата природа.
В случая тя разяснява, че ловът на лисици е разрешен в Германия и че тези хищници дотолкова са се размножили, че птиците, които гнездят на земята и стават тяхна плячка, са застрашени направо от изтребление.
Но очевидно не всички разбират това. Постът, за който говорим, всъщност е на повече от две години и все още предизвиква реакции. Публикацията е коментирана повече от 5000 пъти, като много от коментарите преливат от откровена омраза.
Но ето че наскоро Германският ловен съюз (DJV) съобщи, че за повече от 50 хейтърски коментара е имало правни последици, пише авторитетното списание „Шпигел“. В сътрудничество с Германският ловен съюз експерт по интернет престъпления е приключил успешно над 50 дела с произнесени наказателни и граждански присъди, се казва в съобщението. Наказателното производство по много други все още продължава.
Хейтърите ще трябва да платят общо около 10 000 евро глоби и процесуални разходи. Посочени са дори и присъдените суми за конкретни оскърбления към ловджийката. За обида на „Женски полов орган“ се дължат 3800 евро, „Нищожество“ и „Боклук“ струват 3300 евро. Обръщението „Повлекано“ и заплахи като „Ще те намерим“ и „Пази се, че идваме“ доведоха до разходи от по 2000 евро за отправилите ги. Заканата „Мръсницо, оглеждай се навсякъде за нас“ струва 1600 евро, а „Грозницо, грижи се за здравето си, ще те намерим“ – 1400 евро.
Парад на ловните рогови оркестри (ВИДЕО)
„Съветваме всички, които са засегнати от престъпления от омраза в Интернет да осигурят доказателства и да ни информират – казва по този повод президентът на DJV Фолкер Бьонинг. – Знаем, че се иска смелост и усилие, но престъпниците трябва да разберат, че в интернет няма правен вакуум и следват глоби“.
(От бр. 12 на списание „Лов и риболов“ за 2020 г.)