Всяко подобно събитие прави оценка на състоянието на дивечовото богатство в определен период от време
Проф. дссн. Нино Петков Нинов,
международен съдия по оценка на ловни трофеи
Осмата трофейна изложба е вече факт. Тя се проведе в Пловдив по повод 125-годишнината на ловната ни организация в рамките на традиционното изложение „Природа, Лов, Риболов“.
Всяка трофейна ловна изложба е уникално явление. Чрез данните в каталозите тя записва във времето и прави оценка на състоянието на дивечовото богатство в определен период от време. А това състояние не е различно от състоянието на животинския свят и на неговото биоразнообразие в същите тези местообитания, които и дивечът обитава. От друга страна, тази оценка се отнася и за цялостната ловностопанска дейност на ловната общност. Дейност, целяща поддържане във времето на силни и жизнени популации с висок прираст и устойчивост. Последното не се разбира от всеки и затова трофейните изложби са важни и от тази гледна точка.
На Осмата трофейна изложба бяха показани 583 трофея, от които 193 черепа на хищници и 8 кожи на вълк. По броя на представените трофеи Осмата изложба отстъпва на Втората, проведена във Велико Търново през 1984 г. (1340 трофея) и на Шестата, проведена в Пловдив през 2013 г. (682 трофея).
КОЛЕКЦИЯТА НА БЛАГОРОДЕН ЕЛЕН НА ОСМАТА ТРОФЕЙНА ИЗЛОЖБА БЕ ВПЕЧАТЛЯВАЩА
Представени бяха 60 трофея, от които два нетипични. Комисията оцени 31 трофея за златен медал, 21 за сребърен и 6 за бронзов. От златните медалисти 22 са добити през последните три години и само един трофей е оценен на предишно изложение – Будапеща’ 2021 (добит е през 2019 г.). Сред останалите трофеи извън златните медали има само още един, оценяван преди – в Пловдив’ 2016 (отстрелян през 2015 г.), оценен със сребърен медал. Тези данни показват, че на изложението участват само нови трофеи, неоценявани и непоказвани досега. Още по-значимо е, че почти всички са добити след Седмото изложение през 2016 г. Само 6 трофея са отстреляни преди 2016 г., но те не са оценявани и не са участвали в изложения досега. Най-силният трофей на изложението от благороден елен е с оценка 264,48 точки. Оценен е на Световното ловно изложение в Будапеща’ 2021 и бе най-силният нов трофей от вида, показан там. Той е четвъртият по сила трофей у нас и е в десятката на световната листа. Отстрелян е през 2019 г. на дунавския остров Вардим. Посетителите на „Природа, лов, риболов“ видяха и най-силния трофей – световен рекорд, отстрелян у нас през 1988 г., както и макет на най-тежкия трофей за последното столетие, отстрелян в Балчик също през 1988 г. На изложението имаше още 9 трофея с оценка над 230 точки – нещо, което може да се види само у нас и никъде другаде.
КОЛЕКЦИЯТА ОТ ЕЛЕН ЛОПАТАР Е ТРАДИЦИОННО СЛАБА
Представени бяха само 24 трофея. От тях 6 са със златни медали, 4 със сребърни, 8 с бронзови, а останалите са селекция. Най-силният трофей е с 188,73 точки. На Световното изложение в Будапеща’ 2021 Унгария показа 9 трофея с оценка над 220 точки, а Словакия през 2011 г. на изложението в Братислава участва с 23 трофея над 200 точки. Нашият национален рекорд, добит през 2016 г. в Тервел, е само 208,22 точки. От десетте най-силни трофеи у нас, седем са добити в ДЛС „Воден“. На Осмото изложение обаче нямаше нито един трофей от Воден. Изводите са ясни. Стопанисването на елена лопатар у нас е на ниско ниво или съвсем отсъства. Лопатарът е переспективен ловен вид, заемащ бедни местообитания, в които отсъстват благородният елен и сърната. Той е и видът, който може да бъде застрашен при неправилно стопанисване, и обратното – лесно може да заеме много свободни територии и да компенсира липсата на дивата свиня в районите, през които мина африканската чума.
КОЛЕКЦИЯТА ОТ ТРОФЕИ НА СРЪНДАК ЗАСЛУЖАВА ОСОБЕНО ВНИМАНИЕ
не защото е особено силна, а защото е доказателство за несъмнения ръст на вида у нас. В Пловдив на Осмата национална изложба бяха представени и оценени 118 трофея. От тях 21 са със златен медал, 28 със сребърен и 25 с бронзов. Шест трофеи не са оценени като нетипични за вида. Три трофея са с оценка над 170 точки, като единия от тях е оценен на Световното изложение в Будапеща. До Седмата национална трофейна изложба през 2016 г. имахме общо 10 трофея с оценки над 170 точки. На изложението в Будапеща’ 2021 оценки над 170 точки получиха 6 наши трофея, а на Осмата национална изложба – още 2. Повечето от тези нови трофеи влизат в първата десятка на най-силните наши сръндаци. Несъмнено забраната на груповото ловуване на сърна у нас дава резултат. Първо, защото при груповия лов вече не се вадят от природата животни на всякаква възраст и то предимно млади, и второ – защото сръндаците, за които говорихме по-горе, са на зряла трофейна възраст. С други думи оставихме животните да остареят и дори само това се оказа достатъчно.
Колекцията на дивата свиня бе най-голяма –
141 трофея, от които 66 получиха при оценката златни медали, 37 – сребърни, 27 – бронзови, а 11 останаха без медали. Само 6 трофея имат оценки от предишни изложения, т.е. всичките останали трофеи са нови.
Най-големият трофей на изложението и оценен за първи път получи 148,80 точки. Отстрелян е през 2022 г. в ПЛСР „Тополово“. Трофеят е третия по сила в страната ни и е № 14 в световната листа. На изложението участваха още два трофея, оценени в Будапеща’ 2021 с оценки – 146,80 и 142,06 т. За съжаление, на Осмата национална изложба не бяха представени силни трофеи, които през 2021 г. участваха в Будапеща. Това са 8 трофея с оценки над 140 точки. Тъй като от Световното изложение в Унгария не бе издаден каталог с трофеите на всички участници, а се издаде такъв само на унгарските трофеи, тези осем наши трофея ще останат неизвестни за световната ловна общност, а това несъмнено не е добре.
С тези трофеи и с всички останали, оценявани досега, ние доказваме, че притежаваме най-силната популация на дивата свиня в ареала й. Това определя и отговорността за бъдещото и стопанисване, особено в районите, в които запасите й силно намаляха и има стремеж за задивечаване чрез разселване. От къде и какви животни ще разселваме, трябва да определя специална комисия от специалисти. Увлечението по полудивата свиня ще бъде пагубно за ловното ни стопанство и ловностопанската дейност. Колекцията ни от муфлони бе много слаба. Участваха 30 трофея, от които 6 получиха сребърни медали, 5 – бронзови, а 19 останаха без медал. Това участие доказва, че
ИМАМЕ СЕРИОЗНИ ПРОБЛЕМИ СЪС СТОПАНИСВАНЕТО И НА МУФЛОНА.
Той остана да се стопанисва предимно в малки оградени площи, а към тях истинският ловец не проявява интерес. Това намали и стремежа на специалистите за ефективното му стопанисване. Фактът, че след 1990 г. имаме добит само един трофей с оценка за златен медал (отстрелян през 2007 г., 231,30 т.) е достатъчно красноречив. А до 2000 г. имахме 13 трофея с оценки над 215 точки, като най-силният ни от тях с 240,05 точки, отстрелян във Воден през 1986 г., се нареждаше на 15-о място в световната класация.
На изложбата не бе представен нито един трофей от дива коза. И това е на фона на значителното нарастване на запасите и в много райони на страната и преди всичко в Родопите. Не се разрешава отстрел или той е незначителен, което означава, че не се води никаква селекция и управление на запасите. Гласът на лаиците, че забраната е най-добрата защита, е водещ. Което е дълбоко погрешно, защото това, което те ни предлагат – „управлението“ на вида да се остави на бракониерите и на болестите, ще доведе до познатото състояние на запасите от дивата коза през последните 70-80 години.
Колекцията от хищници бе впечатляваща и включваше трофеи от 6 вида. От тях – 67 черепа от вълк, 64 от чакал, 35 от лисица и 17 от язовец. За първи път бяха показани черепи на бялка и черен пор. Големият брой черепи на вълк и чакал показва на първо място наличието у нас на значителни запаси от тези хишници и на второ място – отношението на ловците и желанието им хищниците у нас да бъдат регулирани и управлявани.
НА НИТО ЕДНО ИЗЛОЖЕНИЕ ДОСЕГА НЕ Е ИМАЛО ПО-ГОЛЯМА КОЛЕКЦИЯ НА ЧЕРЕПИ ОТ ВЪЛК
Дори на Световното ловно изложение в Пловдив през 1981 г., когато представяхме почти всичко, добито през последните десетилетия, черепите от вълк бяха 53 при 67 сега. Същото може да се каже и за чакала. Несъмнено имаме най-високите запаси от тези два хищника в европейския континент, което обаче не е основание за гордост.
Напротив – това определя най-точно състояието и проблемите по стопанисването, особено на едрия дивеч у нас.
Осмото изложение, както и всяко изложение, поставя и други въпроси, които ще доведат до извличането на ценна информация при един по-задълбочен анализ на специалистите. Например за връзките между качеството на трофеите, тяхното количество и
разпределение по възрасти с районите, от които те са добити; с условията на средата, с начина на стопанисване, както и на неговата ефективност. Наличието на такъв анализ е крачка напред в правилното стопанисване и управление на запасите на едрия дивеч у нас.