Глиган, отстрелян на територията на ЛРС-Асеновград, има всички шансове да влезе в Топ 3 на националната класация. Щастливият ловец Илия Димитров решил в последния момент да участва в излета
Борислав БЕЛДЕВ |
Ловецът Илия Димитров от ловнорибарската дружина в село Тополово към ЛРС- Асеновград ще помни винаги отминалия сезон за групов лов на дива свиня. На фона на драстично съкратената популация на този вид дивеч той отстреля завиден глиган, чиито глиги ще се наредят в челната тройка на трофейния списък на България, а вероятно и в Топ 20 на световната класация.
Както е известно, най-големият български трофей е отстрелян на територията на родопското стопанство „Кормисош” през 1986 г. от бившия държавен глава Тодор Живков и е с оценка 158,20 т. по CIC. Следва трофей на бившия председател на БЛРС ген. Христо Русков с трофеят от 150,30 т по CIC от Великотърновско. На трето място засега в официалната класация е животно от сравнително по-скоро време – отстреляно е през 2021 г., а трофеят е добит от ловеца Кирил Червенков на територията на ДГС- Малко Търново и е с оценка 147,20 т по CIC.
Според запознати трофеят на Илия Димитров ще му донесе не по-малко от 148 точки, но все още не е преминал през официално измерване от национална трофейна комисия. Ето какво споделя щастливият стрелец за себе си: ,,Ловец съм от 1998 г., но по-активно излизам от 13-14 години.
ЛОВУВАМ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО И САМО В РАЙОНА НА МОЯТА ДРУЖИНКА
Второ поколение ловец съм, като искам да подчертая, че баща ми Александър Димитров беше изключително запален почитател на това хоби и председател на дружинката в Тополово за един мандат. Веднъж, когато си бяха подпийнали с неговия приятел Йордан Страхинов, чух думите, които му каза: „Йордане, ако знам че има лов на оня свят, сега отивам и си слагам въжето на врата”. Самият аз имам двама сина, от които първият е ловец от една година, а другия скоро навърши 18 години. Надявам се в най-скоро време и той да се присъедини към нас.”
Относно предпочитанията си към лова и дивеча 52-годишният Димитров споделя: „Харесва ми да участвам в излетите за дива свиня, макар че имам добро ловно куче, направо „професор” птичар – епаньол бретон. Адреналинът при лова на едър дивеч обаче е по-голям. Тънкостите на този тип лов са в добре обучените кучета и гоначи, които познават добре района. Голяма заслуга за успеха има и ръководителят на лова, който нарежда пусиите”.
С какво оръжие ловува късметлията, сдобил се с втория по значимост трофей от дива свиня в България? „Разполагам с полуавтоматична карабина Benelli Argo Pro кал.30-06q mf.pld; патрони Sellier&Bellotev и бързомер Aimpoint. Дълги години се лутах, докато намеря подходящото оръжие, и сега смятам, че това е оръжието, което ми подхожда! Тук ще отворя една скоба – завършил съм школата за запасни офицери в гр. Плевен през 1985-1986 г. в мотострелковия батальон и там огневата ни подготовка беше на високо ниво”. Илия Димитров очевидно е умел стрелец, а като по-млад дори е участвал в състезания по ловна стрелба.
Излетът на 10 декември 2022 г., в който отстрелва трофейния глиган, ще се помни с динамичните гонки на кучетата. „Заслугата е на гоначите и на кучетата, които вдигнаха това животно. Това са колегите Ежко, Уската и Руснака. Другата основна заслуга за тази гонка е на известния в сдружението и в дружинката ни ръководител на лова в този ден – колоритният Йордан Топалов! Той беше човекът, който нареди правилно пусиите”. Незабравимият ловен излет има и любопитна предистория. Тя е: ,,Ако знаех предварително, че ще ловуваме в този район, нямаше да изляза заради калния терен с големи коловози, но колегата ловец и мой приятел Салим Маказчи ме подведе, че ще ловуваме в друг район и аз тръгнах към ловния клуб. Няма да забравя, че сутринта друг колега и приятел – Шабан Дюкме, ми пожела да ударя най-големия глиган. Благодаря и на двамата за настойчивостта им и за така стеклите се обстоятелства!”
Шансът да отстреля животно с такъв трофей го спохожда за първи път. „Имал съм много интересни и почти невероятни ситуации през годините, които дори могат да породят смях и недоумение, но не съм отстрелвал трофейни животни”, споделя Димитров.
Какво е неговото виждане за лова днес, на какво да наблегнат ловците и към какво да се стремят? „Убеден съм, че както в миналото, така и сега трябва да се полагат големи грижи, за да има трофейни животни. Трябва да се води борба с бракониерството. Съветите ми към младите ловци са да бъдат много дисциплинирани и отговорни. Освен да ловуват те трябва и да се грижат изключително много за дивеча. Това е една от основните задачи на ловеца. Освен това следва да бъдат внимателни и да не подценяват опасностите от притежаването на оръжие. Много от младите ловци не са ходили в казарма, затова е добре да се вслушват в съветите на старите и по-опитни колеги.”