По повод на появилите се в медиите информации за открити тежки метали в някои видове мерски риби на нашия пазар, доц. Станислава Георгиева, от катедра „Химия“ на факултет „Фармация“ на Медицинския университет във Варна, внесе успокоение сред населението по повод консумацията на риба.
„Дочух за полемиката между търговци и Асоциацията на потребителите, която е изнесла данни за концентрациите на токсични метали и устойчивите органични замърсители в рибата, която се консумира у нас. Ние имаме преки наблюдения върху черноморската риба, като изследванията ни са в продължение на 10 години, в които сме установявали и анализирали устойчивите органични замърсители и токсични метали. Изследванията ни са от различни места по родния бряг, като сме правили няколкогодишен мониторинг на най-често консумираните риби като кая, сафрид, кефал, барбуна, трицона, карагьоз…
Резултатите сочат, че показателите за замърсителите в тези риби са много по-ниски от допустимите граници по критериите на ЕС, които са въведени и от българското законодателство. Голяма част от тези риби е изследвана и за наличието на токсични елементи като никел, олово, кадмий, живак и арсен. Показателите им в нашите видове риба също са под допустимите нива и европейските регламенти.
Предстоят ни още изследвания и тогава ще направим допълнителни изводи. Сега обаче нямаме съществени разлики в замърсителите при рибите, уловени на различни места по нашето крайбрежие“.
Monitor.bg