Наред с тотално изчерпване на рибните ресурси в световен мащаб, промишленият риболов нанася и други сериозни щети на морската среда. Така нареченият „призрачен улов“ погубва нелепо живота на много морски създания. В стари, изгубени или безотговорно изхвърлени рибарски мрежи се заплитат и попадат в смъртоносен капан всякакви риби и морски бозайници.
Явлението съществува и в Черно море, все пак там всичките прилежащи страни ползват рибните ресурси. Според изнесени статистически данни от Института по Океанология към Истанбулския университет, всяка година в Черно море попадат мрежи с обща площ от над 100 кв км, а реалният обем на загубите за екосистемата дори няма как да се предвиди. Каквито и цифри да се обявят, те ще са стряскащи.
Всичко това е причина да стартира наш проект „Най- ценният улов“ и то на показателната дата 31 октомври – Международен ден на Черно море. Пилотното издание ще продължи до 15 април. През тези близо шест месеца корабите на „Черноморски изгрев“ ще събират и извозват до брега всички свободно плаващи мрежи, а процент от постъпилите приходи на „Черноморски улов“ ще бъдат отделяни за финансиране и понататъшно развитие на благородната кауза.
Актуална риболовна информация от родните водоеми към 9 ноември
Професионалните рибари се отнасят отговорно и с разбиране към идеята и са готови да съдействат за прочистването на морето. „Всеки бизнес трябва да е ангажиран с намаляване на вредните последствия за околната среда. Това е една дългосрочна и устойчива програма, изцяло обвързана с подпомагането на опазването на цялостната екосистема в Черно море. Това е и инвестиция в бъдещето. За нас е въпрос на чест да участваме, ние, рибарите, сме тези, които най-много пазим морето…“, обявиха от „Черноморски изгрев“.