Изключително редкият за България вид – стрепет, наричан още малка дропла, беше наблюдаван на 9-ти март в района на язовир „Мандра“ от Михаил Илиев и Георги Герджиков от БДЗП. Това е едно от малкото наблюдения на вида в района на Бургаските езера през последните години.
В България видът се е срещал до 60-те години на миналия век, като последно гнездене е регистрирано през 1975 г. След изчезването му като гнездящ в страната вид, той остава само рядък посетител през зимния период, като птиците, които идват у нас, са вероятно от Украйна. От XIX век насам видът и изчезнал като гнездящ от общо 11 европейски държави, а най-значима в Европа е популацията на Иберийския п-в. Видът обитава главно степни местообитания, но може да се приспособи и към нискоинтензивни обработваеми площи и пасища. Сред основните причини за намаляването му е унищожаването и фрагментирането на местообитанията му, както и използването на пестициди, сблъсъкът с електропроводи, ветрогенератори и незаконен лов.
В Защитена местност „Пода“ са наблюдавани и пет розови фламинги – друг рядък гост у нас, като в момента могат да бъдат видени директно от Природозащитния център на сравнително близка дистанция.
В язовир Мандра пък бяха наблюдавани едни от първите за пролетния миграционен сезон розови пеликани – 20 индивида. Пеликаните бяха в компанията на стотина големи корморана и активно ловуваха.
Източник: Българско дружество за защита на птиците