На 3 март бе отбелязан Световният ден на дивата природа. Основният слоган на тазгодишния празник бе „Свързаността между хората и планетата: Изследване на дигиталните иновации при опазването на дивата природа“. Честването се фокусира върху дигиталните иновации и подчерта как цифровите технологии и услуги могат да стимулират опазването на дивата природа, устойчивата и законната търговия с продукти от дивия свят и съвместното съществуване между хора и диви животни.
Във фокуса на честванията тази година бяха цифровите интервенции върху екосистемите и общностите в един все по- свързан свят. Светът се намира в глобална цифрова революция, която премахва бариерите пред дигиталното управление, ориентирано към хората, и равните възможности. Цифровото разделение постепенно намалява, като подобрената свързаност и достъпът до интернет вече достигат 66 процента от населението на света. Въпреки това приблизително 2,7 милиарда души нямат достъп до интернет. В най-слабо развитите държави и развиващите се страни без излаз на море само 36 процента от населението имат достъп до интернет.
Като част от управлението на местообитанията, камерите за наблюдение се превърнаха в широко разпространена технология, която помага при наблюдението на диви животни по целия свят.
Освен това Световният съвет по лова и опазване на дивеча (CIC) проучва как дигиталните иновации в системата за оценка на трофеите (TES) могат да помогнат в подкрепа на научните изследвания и управлението на дивата природа.
Например данните за местоположението биха позволили на изследователите да сравняват промени при отделните популации на различни видове диви животни с течение на времето, което иначе не би било възможно. Фокусът върху свързването на хората с околната среда ще бъде отразен и на предстоящата 70-а генерална асамблея на CIC в Кашкайш, Портогалия (18-21 април 2024 г.), която ще се проведе под мотото „Мостове към биоразнообразието“.