Че пернатите хищници правят пакости, спор няма. Врановите птици вредят не по- малко от косматите хищници, унищожават яйцата на другите пернати, а свраките не се отказват и от малки пъдпъдъчета и диви зайчета. Но въпреки това на много места не се обръща нужното внимание на проблема, отношението на ловците към отстрела на хищни птици е несериозно, не е както през миналия век. Старите ловци помнят, че навремето, когато са си подпечатвали ловните билети са им изисквали да представят определен брой крака на отстреляни от тях хищни птици, разрешени за лов. Една от причините да се пренебрегва лова им сега е липсата на материален стимул. Членове на дружините обясняват, че не им е изгоден такъв лов, защото патроните са скъпи. За да има сериозен отстрел на тези пернати, трябвало да се осигурят и материални стимули. Но не така е в ЛРД-Суворово към ЛРС „Варненски сокол“. Членовете й не само са наясно с този наболял проблем, но и много отговорно се отнасят към задължението си да регулират числеността на пернатите хищници. Председателят на дружинката Костадин Ликов коментира: „Освен на косматите хищници при нас се отделя голямо внимание на свраките и враните, които разрушават гнездата и изяждат яйцата на пъдпъдъците, фазаните и яребиците, а също и на други земногнездещи птици. Само през изминалия сезон нашите ловци отстреляха над 200 свраки.
Ловците говорят: Кои са майсторите, отстреляли 20 чакала на един излет (ВИДЕО)
Ветеранът ловец Йордан Йорданов, който много години е бил председател, секретар на дружинката, а сега е в ръководството й, казва: „Помня ония години, когато отговорността по този въпрос беше изключително голяма. Преди 80-те години на миналия век всеки един ловец, за да си завери ловния билет, трябваше да има отчетена една отстреляна лисица и предадени 25 чифта крака от хищни птици (свраки и врани), тогава те бяха голяма напаст.
Пазя и снимка от ловен излет през 1956 г. на председателя на ловната дружинка в Суворово тогава Пенко Балджиев и Амет Козаря, които през ноември същата година са отстреляли много свраки и са ги закачили на висулките си. Двамата вече не са между живите. Но и сега много наши ловци се включват в борбата с хищните птици – това са председателят на дружинката Костадин Ликов, зам.-председателят Георги Йорданов, секретарят Димо Атанасов. Тодор Костадинов, Иван Андонов и аз открихме много свраки на 3 места в акациевата горичка и там се сдобихме с желаната слука. Лично аз имам над 30 отстреляни хищни птици. Свраката е много хитра и ловът й трябва да се практикува от далечно разстояние, защото тя има добро зрение и бързо отлита, не допуска опасността да я приближи“.
При добра организация се постигат и по-добри резултати, затова и суворовската дружинка е най-добрата в борбата с пернатите хищници. Разбира се, съседите от ЛРД-Ветрино също обръщат внимание на този проблем. Председателят й Георги Георгиев сподели: „В района ни се срещат свраки, има подходящи местообитания за тях, най-вече това са малките горички, където те кацат. Птиците разрушават гнездата на пъдпъдъците и яребиците и изпиват яйцата им и по този начин популацията на пернатия дивеч намалява. Имаме отстреляни над 20 свраки, като замисляме след приключване на ловния сезон, да се отдаваме изцяло на този лов. Дори някои от ловците вече закупуват подходящо оръжие, за да водят по-успешно борбата. Сред най-добрите в този лов са Веселин Василев, Красен Колев, но има и още.
„Много са хищните птици в ловищата ни, лично аз имам отстреляни 10 свраки. Сега съм замислил да си закупя флоберка, която е най-удобна за стрелба. Заедно с други колеги ловци най-вероятно ще засилим излетите си за свраки и врани, за да намаляваме растящия им брой, защото те нанасят наистина много щети в ловните ни райони“, категоричен е един от добрите хищничари Красен Колев от ЛРД- Ветрино.
Георги НИКОВ