Националните паркове в Източна Африка служат за опазване на дивата фауна, но понякога не подпомагат местните общности. Това е мнението на Едвин Сабухоро – професор по мениджмънт в туризма към американския университет “Пен Стейт”. Последното проучване, което той осъществява заедно с двама докторанти от Източна Африка, показва, че бедността и липсата на доставки на храна са основните причини за бракониерството и други незаконни дейности в един от националните паркове.
Изследователите, под ръководството на Гасто Лиакурва, докторант по мениджмънт в туризма, провели проучване сред 267 домакинства в 8 села, които граничат с Националния парк „Мкомази“ в Северна Танзания. То се фокусирало върху това как хората използват земята в парка и сигурността на изхранването на техните семейства, както и гарантирането на образованието им, за да установят кои фактори водят до бракониерството в парка.
От основаването на парка, както и на други защитени зони в Източна Африка, ръководството на резервата и рейнджърите възприемат местните хора като заплаха, а не като партньор за опазването на дивата фауна.