Конференцията „Нашият океан“ ангажира глобални партньори за намиране на трайни решения за устойчиво управление на морските ресурси. Целта е да се обединят усилия в опазването на Световния океан и ефективната му защита предвид промените в климата и последствията от това.
На поредната сесия на Конференцията, състояла се наскоро на островната държава Палау, Европейският съюз потвърди своя ангажимент за финансиране на такива дейности с близо 1 млрд. евро. Според утвърдения план за работа, усилията ще се съсредоточат в създаването на така наречената „синя икономика“ и все по-осезателна подкрепа на дребномащабния риболов.
Ще се акцентира и върху развитието на аквакултурите, със значително завишени екологични стандарти. Това е най-реалната алтернатива за компенсиране на все по- намаляващите рибни ресурси в Световния океан. Като друг важен ангажимент на ЕС се отбелязва продължаващата борба с глобалното замърсяване.
Близо 500 милиона евро през следващите години ще отидат за научни изследвания, разработки и иновации като част от първоначалното финансиране на мисията „Възстановяване на нашите океани и води до 2030 г.“. Това включва защита на 30% от морската зона на държавите-членки на ЕС, както и работа по възстановяване на морските екосистеми, предотвратяване и елиминиране на замърсяването чрез драстично намаляване на пластмасовите отпадъци и ограничения при използването на химически пестициди. Всичко това ще спомогне за развитие на устойчива и кръгова „синя икономика“.
Конференцията „Нашият океан“ стартирана през 2014 г., като първият форум се проведе в САЩ. Впоследствие домакини на форума бяха Чили, Малта, Индонезия, Норвегия.
Тазгодишното издание на конференцията „Нашият океан“ се проведе в Палау, островна държава във Филипинско море на Тихия океан. Състои се от 240 острова с обща площ 460 кв км. Едва 11 от тях са обитаеми, а населението на Палау е 18 хиляди души.