Малко лого НЛРС-СЛРБ
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Търсят се 5 милиарда евро за реновиране на стрелбищата в Европа

стрелбищата олово

Eвропейската агенция по химикалите е подценила разходите за адаптиране на стрелбищата във връзка с ограниченията за употреба на оловни боеприпаси

Европейската агенция по химикалите призовава за огра­ничаване на употребата на олово в боеприпаси в целия ЕС. Ново проучване разкри, че само ограничен брой райони в ЕС отговарят на предложените условия за дерогация. Освен това, агенцията е подценила разходите за модернизиране на стрелбищата, за да отговарят на условията на дерогацията, с 4-5 милиарда евро.

В началото на 2023 г. Европейската агенция по химикалите (ECHA) предложи ЕС да ограничи употребата на оловни бое­припаси при лов и спортна стрелба на открито. Становище­то на ECHA все още се разглежда от Европейската комисия, която не е издала своето официално правно предложение. Междувременно заинтересованите страни, които ще бъдат подложени на ограниченията, предложени от ECHA, обеди­ниха своя опит в рамките на Търговската асоциация на индус­трията за огнестрелни оръжия (ESSF), за да запълнят голяма празнина в становището на ECHA.

стрелбищата олово

ECHA предложи дерогация за стрелбищата за пистолети и пушки, позволяваща продължаване на използването на олов­ни боеприпаси, при условие че са въведени специфични мер­ки за управление на риска. Използването на оловни куршуми е логично за много потребители на стрелбище, тъй като бази­раните на олово тренировъчни боеприпаси, често използвани в големи количества, са значително по-икономични от ловни­те (както оловни, така и неоловни). Въпреки това, разходите за прилагане на такива мерки на стрелбищата са значителни. Въпреки че ECHA се опита да оцени широкото социално-ико­номическо въздействие на своето предложение, тя заключи, че „ не е възможно да се получи подробен преглед на нали­чието на мерки за управление на риска (RMM), които вече са въведени на стрелбищата в ЕС “.

Въпреки това, неотдавнашното проучване, поръчано от ESSF, която се намеси, за да направи това, което ECHA не можа да постигне по собствено признание, разкрива значител­но подценяване на разходите за адаптиране на стрелбищата в Европа с 4-5 милиарда евро. По този начин, ако предложе­ната забрана за олово бъде приложена, както е предложено, повечето от 20 000 стрелбища в Европа ще бъдат изправени пред непосилни финансови предизвикателства, за да изпъл­нят условията на дерогацията.

стрелбищата олово

Проучването на ESSF, резултат от проучване в 26 държави- членки на ЕС, Норвегия, Обединеното кралство и Лихтенщайн, установява, че само ограничен брой от срелбищата в различ­ните страни в момента отговарят на предложените от ECHA условия за дерогация. С изключение на полигоните в Герма­ния, Люксембург и Холандия, по-малко от 6% от полигоните в останалата част на ЕС отговарят на предложените условия за дерогация за продължаване на употребата на оловни боепри­паси, което потвърждава сериозните опасения на заинтересо­ваните страни относно предложението на ECHA. Повечето от тези стрелбища предлагат мултидисциплинарни спортни

Изчислено е, че общата цена на работите по надграждане в тези стрелбищата е между 5,5 и 6,2 милиарда евро, почти шест пъти повече от оценката на ECHA за 1,094 милиарда евро. Голямото различие между оценки на ESSF и тези на ECHA не е изненадващо. Това произтича от ограничените данни на ECHA, предположенията относно съществуващи­те мерки за управление на риска и липсата на отчитане на пълните разходи за надграждане, което включва уловителни камери или пясъчни уловители за улавяне на оловните бое­припаси.

Проучването на ESSF, което се основава на докладване на данни в страните членки, допълнително разкрива, че процен­тът на съществуващите стрелбища с достатъчно средства за извършване на надстройки е между нула и 5%. Освен тези проблеми забраната за олово също ще има неблагоприятно въздействие върху веригата за доставки.

стрелбищата олово

Регламентът REACH относно използването на оловни бо­еприпаси на стрелбища се отнася само за цивилни лица. Во­енният персонал и служителите на правоприлагащите органи, които използват много по-голям обем оловни боеприпаси, особено в сегашната международна ситуация, са освободе­ни. Следователно те могат да използват оловни боеприпаси както на своите полигони, така и на граждански полигони. По този начин регламентът не само не успява да постигне декла­рираните си цели, но и дискриминира потребителите.

Въпреки че предложените от ECHA ограничения за оловни боеприпаси са предназначени да защитят човешкото здра­ве и околната среда, те също така биха създали значителни съпътстващи последици за няколко сектора. Проучването на ESSF подчертава липсата на връзка между очакванията на ECHA и действителното състояние на стрелбищата в ЕС. Из­глежда Агенцията е считала стрелбищата в Германия за ета­лон, пренебрегвайки факта, че тази страна се радва на поне три десетилетия инвестиции в стрелбища на открито. Просто е нереалистично да се очаква други страни да достигнат това ниво в рамките на 18 месеца или пет години, в зависимост от калибрите на куршумите.

В крайна сметка предложенията на ECHA биха имали зна­чително отрицателно въздействие върху върху милионите спортни стрелци и ловци, които посещават стрелбищата чес­то, застрашавайки упражнявания от страст спорт, който носи безценни ползи за обществото.

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ