Не само рибарите и учените биолози, ами и цялата общественост по нашето Черноморие следи с интерес какво става в морето, кои риби прииждат, кои си отиват. Миграционните преходи са типични от пролетта до късната есен. Наш изследователски екип обяви през лятото, че на базата на проведените наблюдения може да се очаква благодатна есен. Но и самите учени винаги имат едно наум. Състоянието на рибните запаси е сложен и динамичен процес, който трудно може да се проследи, а още по-трудно да се прогнозира с голяма точност. Околната среда влияе пряко, а въздействие оказват и още куп други фактори. Например, за да има присъствие на изявени хищници е важно да има по-големи пасажи от дребосъци, които им служат за храна.
Стартира черноморски проект „Най-ценен улов“
Паламудът е най-чаканата и търсена риба и за ранната му поява веднага алармираха на юг. Даже в някои медии излязоха бомбастични заглавия от рода на „Морето ври от паламуд“. Действително, извади се риба, имаше понапълнили се мрежи и доволни рибари. Първо дойдоха „циганките“ – риби по 300-400 г, но бързо нараснаха до истинските паламуди по 700-800 г, даже кило. Еуфорията обаче не трая дълго. Пасажите се изместиха на север и същевременно се разпръснаха, та до рибарите от Северното Черноморие сякаш почти не достигнаха.
Сега рибарската общност е в нетърпеливо очакване на втори сеанс. Но може и да няма такъв. Както казват стари рибари, паламудът прави големи миграционни преходи и е трудно да се прогнозира кога, как и къде ще премине. Той си остава непредсказуем. Да припомним и друго твърдение на експерти. Пиковите изяви при него били през 7 години. Дали тази година ще е пикова все още е рано да се каже. Есента бе мека и това неминуемо ще удължи сезона на морския риболов.