Холдингът Alphabet, собственик на Google и Waymo, анонсира нов атрактивен проект. Инициативата, наречена Tidal, има за цел да разработи нова подводна система за разпознаване и наблюдение, която ще помогне за опазване на рибните популации в естествените им ареали. Това в крайна сметка ще доведе и до намаляване на потреблението на дива риба.
Tidal вече излезе от лабораторията на обещаващите разработки, след като учени работиха усилено три години над този проект. Ръководителят на научния екип Нийл Дейв дава някои любопитни разяснения:
„Океаните покриват около 70% от планетата, но в същото време си остават една от най-неизследваните части на нашата Земя. Загрижени сме от повсеместното замърсяване, над което поне засега не можем да установим надежден контрол. Нарушават се цели екосистеми, вследствие на което измират морски видове, коралите изчезват. Прекомерното ползване на морските ресурси не дава възможност природата сама да възстанови загубите. В същото време настоящите системи за международно наблюдение и контрол са неефективни. Дори спазването на квотите при мащабен и регламентиран риболов е трудно да се проследи. Технологията, разработена от Tidal, комбинира подводни камери с високо качество на изработка и дълготрайност, които могат да издържат на резки промени в температурата, с компютърно зрение и други видове изкуствен интелект.
Тази система позволява да се проследи пряко живота не само на водните обитатели, но и на стотици хиляди водолюбиви птици, докато се развиват. Нещо повече, системата Tidal може да се използва и за наблюдение на застрашени видове…“
В днешни дни рибите играят ключова роля при изхранването на поне 3 милиарда души. В този смисъл подпомагането на рибовъдите и развитието на аквакултурите е от решаващо значение за опазването на живота в Световния океан. Само при достатъчно силно производство на риба във фермени условия може да се намали изгребването на дивата риба.