Завишено съдържание на тежки метали у някои от обичайните риби, обитаващи Баренцово море, са открили руски биолози. При извършено изследване от три независими една от друга лаборатории, са достигнати сходни заключения. В уловените сьомги са открили двойно завишени нива на олово и тройно повече от допустимите норми на кадмий. Изследваните трески пък са били с наднормено съдържание на арсен. При скаридите също са открити тежки метали.
Дамир Ярлушкин, главен експерт от „Росконтрол“, сподели на специално организирана пресконференция:
„Замърсяването в изследваните риби от Баренцово море е факт, но засега няма основания за паника. Не бива да се правят генерални заключения на базата на едно изследване, но призовавам за затягане на контрола от страна на всички заинтересовани държави. Тук включвам и природозащитните организации.“
Впрочем, руските еколози са наясно с тази констатация и без притеснения посочват виновника. Това е норвежката медодобивна компания Nussir. На критика се подлагат и норвежките власти, дали наскоро разрешение за разширяване добива на мед в община Квалсуднд. Отпадъците от това производство директно се изхвърлят във фиордите и така проникват в Баренцово море. А негативните последици от това се виждат – живите обитатели са повсеместно замърсени с всякакви тежки метали
В миналото Русия също имаше своя немалък „принос“ за замърсяване на това море с промишлени отпадъци. Сега екологичните критерии са сериозно завишени и не се допускат драстични посегателства върху природата. В тази връзка проф. Вероника Табаева, от Екологичния съюз коментира:
„Естественият фон на северните морета предвижда леко превишаване на максимално допустимата концентрация, поради естествено увеличаване нивата манган, мед и желязо. Това се случва в резултат на вливането на огромните северни реки, които произлизат от блатата в тази водна зона. Но на фона на новите технологии в промишлеността, ние имаме очевидна динамика на подобрение в опазването на водната среда“.
В крайна сметка експертите се обединиха около мнението, че са необходими добра воля и общи усилия за решаване на всички екологични проблеми, понеже Арктика заслужава това.