Нов доклад за състоянието на видовете риба в Средиземноморския и Черноморския регион, публикуван наскоро, дава някои оптимистични нотки на фона на преобладаващите тъмни краски. Все още 75% от рибните запаси остават подложени на прекомерен улов. Това все пак е положителна новина, понеже преди 4 години цифрите са били още по-тревожни – 85%. Отчитат се положителни тенденции при запасите на хек в Средиземно море и на калкан в Черно море.
Докладът е изготвен от експерти на базата на данните, събрани и предоставени от риболовните администрации на средиземноморските и черноморските страни. Устойчивото управление на риболова носи не само полза на рибните ресурси, това е и здрава храна и поддържане на културното наследство в крайбрежните райони, отчитат експертите.
Корморани налагат терор по северните реки
Изнесени бяха и някои любопитни факти относно риболова и разпределянето на рибните ресурси в Черно море. Най-голям улов на риба – почти 58% реализира Турция. В класацията следват Грузия, Русия, България, Румъния и Украйна. За нас утехата е, че сме в „златната среда“.

Общият риболовен флот в двете морета се състои от 87 600 кораба, като повечето са малки корабчета и лодки (83%) с ограничени риболовни възможности и се занимават с така наречения дребномащабен риболов. В същото време делът в добивите на риба от малките съдове е едва 15%. С промишлен риболов и други съпътстващи дейности са ангажирани близо 800 хиляди души от прилежащите европейски и африкански страни. Общата годишна икономическа стойност на региона се оценява на 9,4 милиарда долара.
И още нещо тревожно. Работната ръка в сектора застарява. Половината от ангажираните в рибарството хора са над 40 години, а едва 15% са под 25-годишна възраст. Очевидно професията „рибар“ вече не е така престижна, както е била в доброто старо време.