Две риби меч, с дължина по 2 метра всяка, бяха уловени в Мраморно море и впоследствие изложени на показ в Музея на турските морски обитатели в Бейликдюзю край Истанбул. За това пръв съобщи турският новинарски канал СНН Тюрк, излъчил репортаж и интервю с шефа на музея Кенан Балджъ. Събитието доби голяма популярност, но не е прецедент, и през миналата зима беше уловена голяма риба меч в Мраморно море от турски рибари.
Кенан Калджъ споделя своите виждания по отношение на рибните ресурси в близките морета: „Казват, че моретата са обезрибени, но аз съм убеден, че това не е вярно. Тази година е пълно с риба, особено в Мраморно море. Ние от 50 години продаваме риба и не помня да имало някакъв голям дефицит на стока. Рибата не е свършвала, няма и да свърши. Природата си знае работата. Най-популярните морски риби са толкова плодовити, че сами могат да компенсират загубите от улова. Най-вкусната риба е в Мраморно и Черно море. Препоръчвам на хората да консумират повече риба, това е полезна храна. Дори да замирише къщата при готвенето, не е проблем…“
***
Мраморно море е вътрешно море, част от Атлантическия океан, разположено между Балканския полуостров на северозапад и север и Мала Азия на североизток, изток и юг. На североизток чрез протока Босфор се свързва с Черно море, а на югозапад чрез протока Дарданели – с Егейско море. Бреговете му са предимно планински, като на юг и изток са силно разчленени. Полуостров Ердек е на юг, заливите Ердек и Перамо – на юг, Инджир – на югоизток, Измит – на изток. Край северните брегове са оформени множество подводни рифове. Има две големи островни групи – Принцовите острови на североизток и Мраморните острови на югозапад.
Мраморно море е изцяло на територията на Турция. Има площ от 11400 кв км и максимална дълбочина 1380 м. През него преминават важни търговски пътища от Черно и Азовско море за Средиземно море и Световния океан. Най-големите градове и пристанища по крайбрежието му са Истанбул, Измит, Бандърма, Галиполи, Текирдаг.
Ивайло ДИМИТРОВ