Малко лого НЛРС-СЛРБ
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България"
Търсене
Close this search box.

Учени: Знаменитости пречат на опазването на дивия свят

трофеен лов - лъв

Представяме на вашето внимание материал на Алекс Морс, публикуван в британския вестник „Гардиън“.

Водещи учени предупреждават, че опазването на дивия свят в глобален мащаб се подкопава от известни личности. Учените са били обект на заплахи за живота и различни видове малтретиране, взимайки участие във враждебни спорове относно трофейния лов. Организации като „Кампанията да се забрани трофейния лов“ и „Родени свободни“ оказват натиск върху правителствата на Великобритания и САЩ да забранят трофейния лов, използвайки популярни личности, обществен натиск и подкрепата на повече от 150 политически фигури. Голяма част от тях са подписали отворено писмо, призовавайки за забрана на трофейния лов. Няколко учени споделят пред британския всекидневник „Гардиън“, че неадекватното политическо мислене и взимане на решения, както и злоупотребата срещу тях се подклаждат от нещо, което те определят като „митове, създадени от емоция и морал, които игнорират безспорни факти.“ Те също така предупреждават, че кампаниите, основаващи се на добри намерения и лоша информираност, разчитащи на емоционалност, рискуват да изложат на опасност милиони акри природни хабитати и редица местни общности в Африка.

трофеен лов - лъв

Регулираният трофеен лов води до увеличение на популациите

Въпреки че зле регулираният трофеен лов в исторически план е имал негативен ефект върху не една популация от диви животни, съществуват много доказателства, в това число такива от Международния съюз за защита на природата (IUCN), че за редица застрашени видове като черния носорог, белия носорог, лъва и мархора добре регулираният трофеен лов е довел до увеличение на популацията и е минимизирал рисковете за съществуването им. Защитниците на лова казват, че когато хабитатите се управляват с цел лов, това води до опазване на много други застрашени видове, живеещи в същия район.През 2019 г. 133 водещи учени и представители на местните общности предупреждават с писмо списание „Science”, че забраната на лова без въвеждане на реални алтернативи за опазване на хабитатите и генериране на приход за местните общности ще застраши биоразнообразието.Учените, участващи във въпросните процеси, споделят, че това е довело до вълна от злоупотреби, в това число такива, идващи от антиловни групи и знаменитости.

Разбиване на митовете за трофейния лов

трофеен лов - слон

Заплахи към учените, които подкрепят лова

Доктор Ейми Дикман, учен от Оксфордския университет, занимаващ се с опазването на лъвове, който е получавал финансиране както от поддръжници, така и от противници на лова, е първият автор в писмото до сп. „Science”. Тя открито заявява, че неведнъж е получавала устни заплахи. Актьорът и водач на кампании за опазване на дивите животни Питър Еган я определя като „много ограничен учен“, докато други я обвиняват, че е „платена пропагандаторка“ на лова и я наричат „чудовище“ и „извратена садистична кучка“. Дикман заявява, че други са й „споделяли“, че ще се радват да видят лицето й разкъсано от лъвове. Тя също така е била помолена да напусне среща в Британския парламент между политици, активисти и медии, организирана от „Кампанията да се забрани трофейния лов“. Фактите говорят, че тя не е единствената. Други, подписали въпросната петиция, докладват за същия вид атаки. Учените споделят, че подобни враждебни действия възпират хората да споделят за случаи на разпространение на невярна информация. Адам Харт, професор по комуникационни науки в Университета в Глочестършир, заявява следното: „Много от учените, занимаващи с опазване на околната среда, се страхуват да вземат участие в този дебат, защото той е изключително отровен. Мен са ме наричали обикновен мошеник, работещ за ловната индустрия, което е абсолютна лъжа. Репутацията ни като професионалисти се опетнява още докато се опитваме да ангажираме тези хора да се занимаят с наука и в опитите си да минимизираме загубите за дивия свят, които ще последват при забрана на трофейния лов.“

Разбиване на митовете за трофейния лов – Част 3

Трофеен лов

Загубата на хабитати, бракониерството и липсата на храна са основните причини за изчезването на видовете

Доктор Ейми Дикман заявява следното: „Наративът на водещите кампании, чрез които се внушава, че трофейният лов води отделни видове до изчезване и забраната му ще оправи нещата, е грешен. Аз лично не знам за нито един животински вид, при който провежданият трофеен лов да е основна заплаха за съществуването му. Основните заплахи са огромната загуба на хабитати, бракониерството, загубата на хранителна база и конфликтът с хората – тези фактори ще претърпят още по-сериозно влошаване, ако използваните територии за трофеен лов бъдат превърнати в земеделски или такива за построяване на жилища. Аз разбирам изцяло, че снимките на ухилени ловци отвращават хората – и аз се чувствам по същия начин – но видовете убийства, които виждаме в райони, където дивият свят няма никакво икономическо значение, са още по-лоши. “Много видове, попадащи в Червената книга, и техните хабитати се оценяват от IUCN като поддържани до известна степен от трофейния лов, включително гигантските кани (антилопи от вида Taurotragus derbianus), черните носорози, белите носорози, африканските слонове и антилопите малко куду.

Трофеен лов - носорог

Негативният ефект при забрана на лова

Доклад на Обединените нации посочва, че трофейният лов опазва милиони акри естествени хабитати в субсахарска Африка.Забраната за лов в Кения от 1977 г. е последвана от загуба на70-88 % от популациите на различни наблюдавани видове диви животни, включително брадавичеста свиня, антилопа малко куду, газела на Томсън, обикновена африканска антилопа, орикс и импала. В същото време се увеличава значително числеността на отглеждания добитък.След забраната за внос на трофеи от слонове, наложена от САЩ, на Танзания й се налага да освободи свои подготвени части, занимаващи се с борбата с бракониерството. Тя също така губи милиони акри ловни райони. Повече от половин милион души подписаха петиция през 2020 г. и я представиха на английския премиер с настояване да бъде забранен вносът на ловни трофеи и резултатът от консултациите все още се очаква. През юли повече от 50 африкански лидери на общности, които заявяват, че представляват възгледите на милиони хора от Южна Африка, подписаха отворено писмо, критикувайки британски знаменитости, че използват влиянието си, за да промоцират забрана на трофейния лов, в това число Рики Джървейс, Джоана Лъмли, Питър Еган, Ед Шийран, Дейм Джудит Денч и Пиърс Морган. Те ги молят „да спрат да подкопават техните глобално признати усилия за опазване на дивата фауна и тяхното основно човешко право да ползват устойчиво природните ресурси, от които зависи съществуването на местните общности.“ Те добавят и следното: „Налагането на световни възгледи и ценностни системи от далечни места, усилвани чрез вашите мощни и влиятелни гласове, води до гибелни политики, които подкопават нашите права и успеха на мерките по опазване на дивата фауна.“ Доктор Ейми Дикман се съгласява с въпросните позиции и заявява на свой ред: „Намирам го за странно, че хората слушат повече актьорите и комиците, а не учени в областта на опазването на природата и още повече – местните заинтересовани страни.“

Трофеен лов

Д-р Марк Джоунс, един от ръководителите на организацията „Родени свободни“ заявява следното: „Трофейният лов е емоционална тема. Трябва да подчертая обаче, че „Родени свободни“ не поддържа никакъв род злоупотреби. Ние поставяме под въпрос твърденията на поддръжниците на трофейния лов, че той има значителна роля за опазването на видовете и допринася за поминъка на местните общности или че той допринася положително за устойчивото ползване на дивия свят. Трофейният лов е свирепа реликва от колониалната ера, която води до значителни страдания на животните и разбива популациите от диви животни, като в същото време не допринася с нищо или има съвсем малък принос за местните икономики и опазването на дивия свят. Той също така е пропит с корупция и алчност.“

„Кампанията да се забрани трофейния лов“ не предоставя свое становище по въпроса, като не дава коментар и относно опазването на дивия свят.

Превод: Димитър КОНСТАНТИНОВ

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

Реклама

ЛОГО - СЛРБ