Ботсвана издаде 400 разрешителни за лов на слонове. Целта е те да бъдат използвани предимно от чужденци, които заплащат по 50 хил. долара за разрешително. Слоновете бяха включени в списъка с видовете, обект на лов, със скорошно решение, оповестено от Министерството на дивата природа и националните паркове. Ловният сезон в Ботвана продължава от април до ноември, привличайки ентусиасти от цял свят.
В същото време група местни и световни природозащитници изпрати петиция до новото правителство на Ботсвана, което встъпи в длъжност след изборите на 30 октомври. В нея се настоява за спиране на трофейния лов.
Правителството заяви, че през предходния ловен сезон местните общности са набрали близо 3 млн. долара, основно от разрешителни за лов на слонове. В страната в момента живеят между 130 и 140 хил. слонове.