Властите в Китай обявиха 4 месечна тотална забрана за риболов по реки и сладководни обекти, която влезе в сила от началото на март и ще продължи до края на юни. Целта може и да изглежда клиширана: защита на биологичното разнообразие, но беше крайно време да се действа решително. Рибните ресурси в страната са дотолкова изтощени, че това изглеждаше единственото вярно решение в посока на спасяването им.
Досега такава драстична мярка не е предприемана. Въвеждани са епизодични забрани за риболов по провинции и региони, но за по- кратки срокове и не при толкова строг режим. Този път се пипа много здраво, като намерението е да се проведе и засилен контрол, за да се пресекат всякакви опити за нарушения. Отговорните хора в държавата клекнаха пред обществения натиск иисканията на природозащитни организации да се направи нещо реално по опазване на природата.
Вече са сформирани екипи от надзорници, оборудвани с бързоходни лодки, които денонощно ще патрулират по големите реки и язовири до края на забранителния период. Нарушителите ще бъдат глобявани, а всякакви рибарски пособия, включително мрежи и лодки, ще се конфискуват.
Все пак властите обещаха да подпомогнат финансово рибарски семейства, които разчитат единствено на риболов за осигуряване на прехраната си. По какви критерии ще се проведе субсидирането обаче засега не ясно. При огромната армия от рибари в Китай със сигурност ще има за едни, а други ще си останат само с голите обещания.
Никой не може да се наеме с някаква точна статистика, но със сигурност рибарите в страната са милиони. Едни са лицензирани, други залагат на бракониерския подход и изгребват всичко живо от реки и язовири. То и затова положението стигна до критични стойности. Но не само във вътрешността на страната е така. От китайски риболовни кораби, които не спазват никакви правила и норми, са пропищели по целия свят. С тях кой и как ще се оправя засега не е ясно…
Най-многолюдната страна в света (с население от над 1,3 млрд. души) трябва някак да се изхранва и рибата е основен ресор в това отношение. Така че опазването на животинския свят е голямо предизвикателство за властите.
Ивайло Димитров