Ловци от ЛРС-Шумен настаниха във волиер 1240 фазана, в които ще дооглеждат и адаптират в продължение на 25-30 дни. Малките, 45-дневни дивечови птици, пристигнаха със специализиран за целта транспорт на фирма „Сокол -БЛРС“ от производственото стопанство в Русе.
„Качеството на птиците е отлично. Нито едно фазанче не сме загубили при превоза от фермата до волиера“ – категоричен е специалистът по лова на щуменското сдружение Стоян Стоянов.
Той е експертът, който през последната година работи в добро партньорство с катедра „Ловно стопанство“ на Лесотехническия университет и успешно използва в практиката си постиженията на ловната наука. За особеностите в доотглеждането на дивечови птици за разселване Стоянов ползва практическия опит и на друг наш уважаван ловен експерт – д-р инж. Чавдар Желев, който е началник отзел „Ловно стопанство“ в Югозападното държавно предприятие.
Сега фазаните свикват с новите си местообитания в специализираното съоръжение за доотглеждане и адаптация на дребен дивеч, което ловците от ЛРС-Шумен имат в свой ловносторански район близо до село Ивански.
Капацитетът на волиера е за едновременно настаняване на 3000 броя птици. Той все още не е бил изпълван на 100 %, макар до миналата година в него да са се доотгеждали и птиците на съседното сдружение от Каспичан. Сега ЛРС-Каспичан вече имат свой волиер.
В началото на юли, когато доотгледаните вече фазани обогатят дивата природа на стопанисваните от шуменските ловци територии, във волиера ще бъдат настанени за адаптация яребици. И тези птици са от най-малката възрастова група – 45-дневни.
„При тази група по Националната програма за разселване на дивеч на НЛРС-СЛРБ съфинансирането е най-голямо, получаваме най-много допълнителни безплатни за нас количества птици. Вече имаме опит в доотглеждането и виждаме постигнатите добри резултати от разселванията, които правим – имаме дивеч в ловните полета и успешен лов на пернат дивеч“, доволни са ловците.
Въпреки това, птиците, които ще бъдат разселени от ловци в ЛРС-Шумен тази година, са с 350-400 броя повече.
„Това, че птиците са повече се дължи на националното програма за разселване на дивеч. Онези 30%, които от тази година се върнаха на ловците, ние още не сме ползвали. Планирали сме през следващата година да ги инвестираме в дивеч за разселване, но още не сме детайлизираме намеренията си. Предвиждаме и ремонт с разширение на сега съществуващия волиер, което ще повиши капацитета на съоръжението. Така ще увеличим коефициета на полезно действие на разселването на дивеча,“ обобщи Стоянов.