Най-малкото ловно сдружение в Югозапада и като брой ловци – около 200 – и като площ (13 000 хектара) и с регистрация през 2015 г. изпраща ловния сезон за групов лов на дива свиня с немалко разочарования заради изключително слабия резултат в отстрела.
Много редки бяха случаите, когато ловците от четирите ловни дружинки на ЛРС-Якоруда изпитваха въодушевяващата тръпка на слуката с отстреляни диви прасета. Цифрата е обидно малка и затова дори не я споменават.
Съпоставката с другите колеги от областта е показателна. Цялото якорудско сдружение е отстреляло по-малко диви свине, отколкото някои дружинки, ловуващи в Малешевската планина край българо-северномакедонската граница само за един-два излета.
Причините? Отговорът потърсихме от председателя наЛРС-Якоруда Малин Маркошев.
,,Обездивечаването в нашите ловни полета достигна отчайващи резултати. И странното е, че това се случва напук на комплексните грижи, които полагат колегите – дивечови ниви на подходящи места, редовно зареждани хранилки, без бракониерски прояви, осигурено спокойствие за дивеча, като изключим летните месеци, когато има проблем с масовото бране на гъби и билки.
Най-важната причина – този сезон съвпадна с апогея на гибелния ефект за дивите прасета в нашия район – африканската чума. Част от дивеча, който оцеля, избяга в по-високите части на Рила и Родопите или мигрира в по-далечни райони. Сякаш усещаха черната сянка на заразата. В ловните полета от подножията на Рила беше истинско събитие да се видят следи от диви прасета. Добре че откъм Родопите имаше някои сполучливи излети, за да дадат кураж и вдъхнат надежда на отчаяните ловци.“
Това, което прави впечатление, е, че няма и едри хищници, които по правило тормозят дивите прасета. Лисиците са сведени до минимум, чакали в района няма, вълците са също рядкост.
Кузман Петров