Смъртоносни примамки убиват птици и животни в м. „Ябълките“ край Черноморец, алармират ловци. Грабливи птици, диви животни и ловни кучета умират в агония, отровени от примамки сурово месо, поръсено със смъртоносен бял прах. Отровата е разпръсната на десетки декaри площ
Дружинката в Черноморец се натъкнала на зловещата находка по време на последния си излет в деретата на местността „Ябълките“ край града. По време на групов лов за хищници, едно от ловните кучета изчезнало. А щом тръгнали да го търсят, пред очите им една след друга се разкрили ужасяващи картини- местността била осеяна с трупове на чакали, лисици и защитени от закона грабливи птици, вероятно ястреби, загинали видимо не след отстрел.
„Кадрите, които са заснели ловците са буквално страховити – една от птиците е захванала парчето месо с нокти и така е умряла – разказва Невен Каравасилев, ръководител на Сдружението на ловците и риболовците „Лебед“ в Бургас.”
Ловното куче било намерено мъртво, а до него пък имало купчина кокали с месо, посипано с бял прах. Същата примамка имало на още няколко места.
„Става въпрос за десетки декри площ. И не е толкова страшно, че е умряло едно ловно куче или чакали и лисици, които са вредители. Тези грабливи птици са защитени видове по Закона за биологичното разнообразие. А още по-страшното е, че в утрешния ден, когато се затопли и поникнат билки, гъби, някой ще отиде да бере… А така се създава реална опасност за живота на хората“, алармира Каравасилев
Членовете на дружинката допускат, че е възможно атаката да e организирана от стопани, поставили неправомерно електропастири, с които са заградили територии за паша на домашните си животни. Ловците подали сигнал до местната власт и сигнализират, че върху голяма част от площите в ловното поле – край язовири, горски територии и дерета, в нарушение на чл.145 от Закона за горите, са поставени електропастири. Те възпрепятстват свободното движение на дивите животни и обезсмислят провеждането на ловни излети, с което лишават дружинката в Черноморец от законното им право на лов.
„Хищното” земеделие ограбва труда на ловците
„Имаме съмнения, че голяма част от оградените с електропастири площи не отговарят на маркираните терени, предназначени за пасища“, казват ловците и молят за съдействие. Няколко дни след това споделят за мора на птици и животни.
За инцидента незабавно е информирана полицията. „По случая е образувано бързо производство. Екип на Районното управление на МВР – Созопол е извършил няколко проверки на място, но след сигнала не са намерени трупове на дружи животни. Въпреки това стопаните са предупредени, съобщиха от пресслужбата на Областната дирекция на МВР.
Стопаните пък твърдят, че може и да са залагани примамки, но те били срещу чакалите, които нападали кравите им. И отхвърлят твърденията, че в основата стои конфликта за неправомерните електронни пастири.
Аналогичен проблем има и в созополското село Зидарово. Там през последния месец десетки крави и телета са били нападнати от вълци. Стопаните се видели в чудо и започнали да слагат отрова, за да спрат настъплението на хищници. Изгубили възможността за лесна плячка след драстичния спад в популацията на диви свине заради африканската чума и меката зима, която не им позволява бързо да ловят сърни и елени, вълците и чакалите са се насочили към домашните животни. Проблемът е изключително сериозен. Там минава черноморския път на прелетните птици Виа поника – всички тези, които прелитат от север на юг и обратно, подробно обясни Каравасилев и обобщи: „Решение на този проблем засега няма, ще чакаме природата сама да се намеси.“
Напълно възможно е електропастирите, станали повод за непримиримостта на ловците към стопаните, да не са свършили своята работа. И за да отърват стадата си от набезите на хищниците стопаните да са прибегнали до старото изпитано средство – отровата. В противен случай използването на отровни примамки за съсипването на биоразнообразието на цял един ловен район, за да се отмъсти на едни ловци за едни сигнали е чудовищно престъпление. Но и в двата случая като намерят извършителя, правораздавателните органи трябва да приложат разпоредбите на закона за лова и опазване на дивеча в онази му част, която гласи: „При убиване или отравяне на дивеч вследствие ползване на токсични препарати нарушителите се наказват с глоба от 500 до 1500 лв., но не по-малко от стойността на причинената вреда“.
От Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите уточниха, че са информирани за случая, но той е в приоритетите на полицията и очакват становището от проверката на МВР.