Колкото и да е ефективен и резултатен понякога, риболовът в дъждовно време е неприятен. Приемаме, че сме взели всички мерки с облеклото и се предпазваме от намокряне. Оставаме под дъжда с надежда поне да се насладим на риболовни емоции. Но с каква въдица?
Съсредоточили сме усилията си към риболов на плувка, така че ще работим с една въдица. Очертава се дъждовно време, без порои или други екстремни ситуации. Вали така нареченият „овчарски дъжд“ – кротък или умерен, но достатъчно напоителен. Много скоро капчиците, попаднали на пръта, го мокрят и при всяко съприкосновение на влакното до въдицата следа неприятно залепване.
Това пречи на замятането
а, и на последващия контрол на линията. Изискват се доста повече усилия при маха, за да се преодолее съпротивлението на полепналото към пръта влакно. При нужда от по-далечно замятане обаче даже и това не помага. Плувката цопва на средата на дистанци ята и сме принудени отново и отново да се напъваме. Изнервящо е.
Ако пък се лови на река и се налага непрекъснато отпускане на влакно,
за да се поддържа ход на примамката
заедно със скоростта на течението, нещата се усложняват допълнително.
Всичко това налага при риболов в дъждовно време да се работи с прът с по-гъсто разположени водачи, за да се намали възможността от досег на влакното до пръта.
Мачовата въдица е добро решение
понеже е лека и по-лесно ще се понесе нуждата от повече усилия при замятането. Все пак при нея водачите са много на брой (минимум 13) и това има своето значение.
Болонезата със стандартна дължина от порядъка на 5-6 метра е на дълга снадка и водачите се отдалечени един от друг. Идеална е за речен риболов в сухо време, но завали ли може да стане неизползваема. Надеждата е по-отдалечените водачи да не позволяват полепване на влакното, но не е възможно постоянно то да се държи изпънато и така да е далеч от пръта. В стояща вода може и да се получи, но при непостоянното речно течение – едва ли.
Ако положението стане досадно и изнервящо в дъжда заради описания проблем,
да се търси възможност за риболов с директен телескоп
При замятане на къса дистанция това е съвсем уместен подход.
С щека или уип също отпада негативното влияние на дъжда. Там пък се явява друг про блем – регулярното сгъване на мокрите снадки ще вкарат вода в корпуса. Затова периодично прокарване по въдицата на памучна кърпа ще почисти влагата и ще даде възможност за нормално сгъване. До следващото намокряне.
Ако дъждът продължава и след приключване на риболова, колкото и да подсушаваме въдицата ще остане остатъчна влага. Затова е редно да се разпъне в домашна обстановка, за да се почисти и подсуши окончателно.
Иван ЦОНЕВ