Няколко браншови организации на рибари подготвиха протестно писмо, което бе изпратено до Конгреса в САЩ. Чрез него ангажираните в промишления риболов хора изразяват неодобрението си от подготвяния и обявен публично проект за закон, касаещ дългосрочното и мащабно развитие на морските аквакултури.
Според законопроекта, ще се създаде Управление на морските аквакултури в рамките на Националната служба за морски риболов (NOAA). Предвижда се солидно държавно финансиране и насърчаване на авангардни проекти, свързани с развитието на морските аквакултури, базирани в крайбрежни води.
Рибарите обаче считат, че това неминуемо ще се отрази негативно на промишления риболов. Аргументите им са солидни. Първо, изобилието от садкови стопанства ще засегне баланса в екосистемата и крайбрежните води ще бъдат замърсени. Освен това ще се предлага садкова риба с по-ниско качество, но и на по-ниски цени, за сметка на хващаната дива риба от морските риболовни траулери. Всичко това ще постави на сериозно изпитание оцеляването на морския промишлен риболов, а в този сектор са ангажирани хиляди хора.
Природозащитни организации също надигнаха глас в защита интересите на рибарите и най-вече в защита на природата. Защото масираното присъствие на рибени ферми в океански води крие своите рискове. Да не говорим за евентуални производствени аварии, при които питомна риба се озовава на свобода и така се създават реални предпоставки за генни мутации, при последващи брачни ритуали.
Как ще се развият нещата и дали властите ще уважатаргументите на рибарската общност, предстои да видим. Но е малко вероятно да ударят спирачка по отношение на амбициите на страната да си гарантира рибния пазар със съвременно аквакултурно производство.