От Регионалната инспекция по околната среда и водите / РИОСВ/ в Шумен получихме резултатите от 45-ото среднозимно преброяване на зимуващите водоплаващи птици. Преброяването на експертите от шуменската екоинспекция през тази година отново включи 6 язовира – „Тича“, „Фисека“, „Съединение“, „Ястребино“, „Дибич“ и „Шумен“. Сега към тях бяха добавени язовирите „Лозево“ и „Мараш“ в Шуменска област и „Поляница“ в Търговищко.
Ловци от цяла България участваха в среднозимното преброяване
Специалистите констатираха тенденция за намаление броя на водоплаващите птици в най – големия язовир в Североизточна България – „Тича“. Статистиката сочи 1604 броя през 2020 година, а сега са 1007 птици. Спад има и във видовото разнообразие – от 14 на 12 вида, сравнено с предходното преброяване. През тази година основно са изброени 15 други видове птици, чиито общ брой е 211. През новото преброяване в язовир „Шумен“ са наблюдавани повече водоплаващи в сравнение с миналата година. Броят им се е увеличил на 1999, сравнено с 1375 за 2020 година. Увеличение се наблюдава и във видовото разнообразие от 11 на 14.

В язовир „Фисека“ са наблюдавани приблизително 406 птици, сравнено с 460 за миналата година. Броят по отношение на видовото разнообразие се е запазил на 6. В язовир „Ястребино“ са изброени 664 водоплаващи птици от шест вида, сравнено с 451 броя от пет вида през миналия период. През тази година са намалели пернатите и в язовир „Съединение“ край Търговище. Докато през миналата година са видени 5185 от 13 вида, сега броят им е намалял на 665 от 11 вида.
Преобладаващите водоплаващи видове, наблюдаващи в последните среднозимни преброявания на територията на Шуменската екоинспекция, са зеленоглави патици, зимно бърне, средиземноморска жълтонога чайка, бял ангьч, голям корморан, малък гмурец, сива чапла, голям гмурец и голяма бяла чапла.
Георги НИКОВ