В спининга двама ловят наблизо един до друг. Ползват една и съща силиконова примамка, но единият има епизодични успехи, докато другият не може да спаси капото. На едно ниво в уменията са, къде може да търсим причините за тези различия?
Ако изключим основателната предпоставка „напреднал-начинаещ спинингист“, каквото условие заявихме, нека разгледаме по-внимателно двете примамки. Може да са наглед еднакви, но
окомплектоването с джиг куката
да се окаже проблемно. Неудачникът в днешния риболов е избрал кука с по-късо рамо – ето основание примамката да се окаже неефективна. Големината и формата на самата джиг-глава също е от значение. Колкото е по- тежка, толкова ще се скъси фазата на потъване и това ще повлияе на резултатите.
Да хвърлим поглед и към
монтажа на силиконовата имитация
Възможно е да е прободена различно. Уловистата да е с изправено тяло и излязла някъде през гърба кука, а другата да е промушена с леко извиване на острието и заради това са останали едва видими гънки в тялото. Или пък при едната куката да излиза през гърба, а при другата – накъде чак към опашката.
След коментари в социалните мрежи – Има ли тилапия у нас?
Продължаваме да търсим причините за различията в ефективността.
Да сравним поводите
Ако са от различно естество (например, единият е флуорокарбонов, а другият – стоманизиран) има всички предпоставки по-мекият и гъвкав да бъде и по-резултатен. Диаметърът и видът на влакното също е от значение. Прекалено дебел монофил ще забавя потъването на примамката, а при тролингов риболов тя може изобщо да не достига дъното или придънните водни слоеве. По-тънкото влакно позволява по-лесно да се отчете всяко кълване и да се реагира навреме.
Съпоставка на макарите
също е наложителна. Първо да са от един тип – мултипликаторни или безинерционни. После да са от една и съща големина. При спининговия риболов от важно значение е скоростта на воденето. Защото при едно и също темпо на навиване една макара ще събира по-бързо влакното, а друга – по-забавено. Основните фактори са диаметър на шпулата и конкретно предавателно число.
Сериозно влияние върху хода и цялостното поведение на примамката оказва и спининговият прът. Не само при замятането и постигането на желаната далечина, но впоследствие при воденето. При бърз строй на въдицата всяко решение на спинингиста се предава максимално бързо върху примамката и така се поддържа близък контакт. А колко наведен е прътът? Може би единият спинингист го държи плътно до повърхността, а другият го издига във височина – ето ви още един фактор, който би оказал влияние на крайните резултати.
Както се вижда, има достатъчно възможности да се намерят наглед малки различия в окомплектоването или цялостното водене на силиконовите примамки. Все наглед дребни камъчета в спининга, които са в състояние да обърнат колата…