Сред риболовците спинингисти от напредналите европейски страни захватът за челюсти е неизменна част от оборудването на всеки, особено ако разчита на лодка. Това приспособление, известно като грипер (lip grip) е изключително удобство и който веднъж го е ползвал, вероятно ще забрави за всякакви други помощни средства за изваждане и пренасяне на рибата
На първо място ще изтъкнем компактността на грипера, а това на борда на лодката е от съществено значение.
Щипката има редица предимства пред кепа и изцяло може да замести неговата роля. Захване ли челюстта на хищника в момент на подаване на главата на повърхността, не е проблем да бъде изхвърлен на ръка през борда, освен ако габаритите му не са такива, че това да се окаже сложна работа. Все пак, чак толкова големи риби по нашите водоеми се хващат доста рядко. Ако изключим сомовете, за които майсторите прилагат друг подход, то за бели риби, щуки и костури с lip grip няма проблем да се извади всякакъв трофей.
Нека продължим да изтъкваме предимствата му. Задължително трябва да споменем, че при улов на щуки се избягва всякакъв допир до зъбатата им паст с голи ръце, което е доста рисковано. Всеки опитен спинингист е изпитвал върху ръцете си острите им зъби и дори най-внимателните действия не са гаранция, че при някое рязко движение на хищника няма да се стигне до тежки порезни рани. Ако челюстта е стисната от захвата, куката може да се освободи по-лесно, дори без да се налага ползване на екстрактор. Във всеки случай стабилно прихваната риба няма кой знае какви възможности за буйство. Даже и за снимки с трофея (каквито са неизменна част от ритуала в съвременния риболов) е по-удобно рибата да е щракната надеждно за челюстта, а с другата ръка евентуално да се придържа откъм опашката.
Особено полезен е гриперът в студено време през зимата. Тогава всяко мокрене на ръцете е рисковано, понеже при минусови температури после трудно може да се сгреят, а на лодката да се разчита на огън е немислимо.
Щипваш рибата за нейните челюсти, изтегляш я навън и може изобщо да не се мокриш. Дори може и ръкавиците да не сваляш.
Ако уловените риби ще се връщат обратно, пораженията по тях са минимални при ползване на захвата. Защипват се най-често през хрущялна тъкан, която е най-устойчива и не се наранява. Все пак, почитателите на принципа „хвани- пусни“ не бива да се увличат в развлечения с уловените риби. Кратка фотосесия и нека се върнат във водата, за да не се стресират излишно. Ако бъдат оставени да подскачат върху твърдия под на лодката, не е ясно дали ще оцелеят впоследствие.
Производството на захвати през последните години доби популярност и даже има сериозно разнообразие.
Предлагат се различни модели някои окомплектовани с подходящи каишки за надяване на китката или за прикачване към колана. Ръкохватката е масивна и надеждна, също с всякакви форми, а обхватът на човките – с различен капацитет. Някои съвременни модели вече се произвеждат с вграден електронен кантар. Да, това си е екстра, но може да си представите какво удобство е и какъв шанс да задоволите любопитството си и на мига да узнаете колко тежи вашия трофей веднага след изтеглянето му от водата. Пък после, ако щете му върнете свободата, това си е лично решение.