Рибарниците край прочутите Фотинските водопади са напълно възстановени и отново достъпни за любителите на риболовния спорт. В тях ще се отглеждат годишно и по 100 хил. пъстърви за зарибяване, съобщи председателят на ЛРС-Пещера Иван Джинев. Това е резултатът от реализацията на проект „Развитие на туристически атракции в Община Батак, чрез възстановяване на рибовъдно стопанство в с. Фотиново“. Обща стойност на проекта е 71 959,57 евро. Дейностите са обезпечени с 61 165,63 евро (85%) по Програма за морско дело и рибарство, чрез Европейски фонд за морско дело и рибарство и 10 793,94 евро (15 %) – национално съфинансиране. Националното сдружение на ловците и риболовците „Съюз на ловците и риболовците в България” подкрепи изпълнението на дейностите със заем от 100 хил. лева, отпуснат с решение на УС на Съюза.
Европейското финансиране е по Мярка 7.1 „Подкрепа за инфраструктура и услуги, свързани с малките рибарски стопанства и туризма“. То е в полза на малки рибарски общности от Стратегията на местна инициативна рибарска група „Високи Западни Родопи: Батак-Девин-Доспат“. Водните площи на „Високи Западни Родопи: Батак-Девин-Доспат” са 3,12% от цялата територия. В общо 4792 ха вода има и висока концентрация на язовири. Те са 10 на брой, като сред тях са и някои от големите в България. Тези природни дадености на района създават и особено благоприятни условия за развитие на аквакултури, а те са основата за успешното практикуване любителски риболов.
Значителна част от рибарската територия на Батак-Девин-Доспат обаче попада в защитени зони и територии по „Натура 2000“. Това налага прилагането на специални мерки и внимателно използване на потенциала, които тези територии дават. Сред потребностите за развитие на рибарската територия, идентифицирани в Стратегията на местна инициативна рибарска група е и подобряване на атрактивността на територията за привличане на туристически интерес и подобряване на качеството на туристическото предлагане, както и развитието на възможностите за риболовен туризъм със значима добавена стойност за територията.
За да отговори на потребностите, се залага основно на строително-ремонтни работи за възстановяване на пъстървовото стопанство в с. Фотиново, община Батак. Проектът има за цел повишаване атрактивността на средата чрез създаване на нова за територията туристическа атракция и използване на местния ресурс за възстановяване на рибовъдното стопанство в с. Фотиново.
Пряк ползвател на резултата от дейностите по проекта за Фотинските водопади са децата и младите хора от територията на Стратегията на местна инициативна рибарска група. Те ще имат възможността да се запознаят с методите на отглеждане, улова и ползите от рибата. Очакванията са, че това познание ще допринесе до увеличаване на консумацията на рибни продукти, увеличаване на туристите, а от там и подем в местната икономика.
Ловците от ЛРС-Годеч призовават да не се допуска разцепление в сдруженията
За постигане на тези цели в продължение на година и половина (до януари 2021 г.) е извършен основен ремонт на развъдниците, разположени в 4 бетонови басейна. Ремонт е направен и на малка прилежаща къща за демонстрационни дейности и обслужване на стопанството. Обновени са склад за фураж, дървен заслон с барбекю, ограда и мост с настилка за осигуряване на достъпа.
Село Фотиново се намира на 20 км от административния център гр. Батак и на 30 км от курорта Цигов чарк, които годишно привличат хиляди туристи от страната и чужбина. Голяма част от посетителите идват с основен мотив риболов. Отделно в селото се намират Фотинските водопади, които се посещават от всички туристи на града и курорта. Възстановеното рибовъдно стопанство в с. Фотиново, собственост на сдружение „Ловно-рибарско дружество Пещера“ гр. Пещера, е нова за територията туристическа атракция. Идеята е, като се използва съществуващият обект и природен ресурс, всеки турист да може да се запознае с техниките за отглеждане на аквакултури и да практикува любителски риболов, в случая пъстърва. Ползването на рибовъдното стопанство е безплатно за посетителите, а част от рибата, която се отглежда, ще се използва за демонстрационни дейности. С друга част ще се зарибяват водоеми на територията на община Батак.
Сдружението има план за това как да доразвие и надгражда проекта, като в бъдеще смята да отглежда по-големи количества малки рибки, с цел разселването им в природата. Зарибителният материал ще се доставя в стопанството в периода април-май като личинки, а през късна есен ще се извършва зарибяване с еднолетки. Сдружението предвижда да зарибява до 100 хил. пъстърви.
Иван Джинев, председател на ЛРС-Пещера: ЗАТОВА СМЕ СДРУЖЕНИЕ, ДА СИ ПОМАГАМЕ
Завършихте проекта, възстановихте рибарниците, какво предстои, г-н Джинев?
– Да получим финансирането. Тогава ще можем да си върнем заема към НСЛР-СЛРБ и да открием тържествено новия обект.
Реализирахте проекта със средства от Съюза?
– Точна така и ние затова сме благодарни на ръководството за бързата и навременна помощ. Първо подписахме договор с Министерство на земеделието, храните и горите, че ще реализираме проект „Развитие на туристически атракции в Община Батак, чрез възстановяване на рибовъдно стопанство в с.Фотиново“. После внесохме докладна до УС на Съюза и председателят инж. Васил Василев я представи на вниманието на Управителния съвет. За три дни решихме въпроса и на практика осигурихме средствата. Националното ръководство взе решение да ни отпусне кредит. Подписахме договор за заем по всички правила със съответната лихва и срокове, за да можем да финансираме дейностите. Иначе нямаше как да стане. Знаете ли колко е трудно неправителствена организация да вземе кредит? 20 години съм работил в банка и зная. А и ние затова сме сдружение, да си помагаме.
Но нали сте спечелили финансиране?
– Спечелихме и гаранцията за това е договорът, който подписахме с МЗХГ през април 2020 г. Но ние трябваше да финансираме дейностите. Едва като завършихме напълно рибарниците и сградите около тях, мина комисия, която одобри разходите. Събрахме цялата документация, чакаме само да се подпише едно разрешително от Басеинова дирекция, което междувременно е изтекло. Едва тогава разплащателната агенция ще преведе средствата. Европейски пари напред не се дават.