Няма ловно-рибарско сдружение във Великотърновска област, което да се похвали със слука в лова на диви свине. Според отчетите нито едно не е изпълнило заложения си план за отстрел през отминалия ловен сезон. Това означава, че ползването на този дивеч е намаляло и то значително.
Ако се направи сравнение с предишния ловен сезон, някъде има изненади в цифрите. Тогава най-тревожни бяха резултатите на сдружение „Ловно-рибарско дружество „Сокол” в Свищов – едва 9% реализирано ползване. Сега изпълнението на плана стигна 30% и свищовските ловни дружини са на второ място след колегите си от сдружението в Златарица, които отчитат 36%. В свищовските ловни полета вече се забелязва увеличаване на популацията на дивите свине в сравнение с предишните години, което няма как да не радва тукашните ловци.
Бързина, точност и майсторство показват ловците от ЛРД-Айдемир в лова на бекаси
По-сериозен спад в отстрела на такъв дивеч отчитат сдруженията във Велико Търново – от 104% на 15%, в Горна Оряховица – от 70% на 20%, в Елена – от 54% на 15%. Сдружението в Павликени достигна едва 4% от заложените бройки, а ловците от Полскотръмбешката община успяха да отстрелят само четири диви свине. Отчетите на ловно-рибарските сдружения във Великотърновска област показват още нещо – през отминалия ловен сезон много слабо се е практикувал индивидуалният лов на диви свине.
Забелязва се, че дивите свине във великотърновския Балкан сериозно са намалели за разлика от планинските райони в съседната Габровска област, където сдруженията в Габрово, Дряново, Трявна изпълниха по-добре плановете си. Вероятно причината за намаляването на този дивеч не е само в АЧС, която някъде сериозно стопи популацията. От март миналата година беше организирано наблюдение на ловните полета, които се намират близо до свинеферми, засегнати от АЧС. При направените 8 хил. претърсвания бяха открити повече от 200 трупа на заразени диви животни. Наблюденията от ловци и горски служители продължават. Скоро обаче не са намирани умрели диви свине, заразени с АЧС.
Милка ДЕНЕВА