Мариана МАНДИЧЕВА
Десет лева за хищник реши да дава сдружението в Габрово. Този жест, дълго чакан от всички, къде повече, къде по-малко нахъсани хищничари, дойде още на първото за 2017 г. заседание на УС на ЛРС „Чардафон”. На него председателят Венцислав Маринов внася производно предложение на Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидация на болестта бяс в България, според което всеки участник в регулирането числеността на хищниците да получава срещу всеки отстрелян чакал или лисица по 10 лева. За да получи парите обаче, ловецът трябва да удостовери отстрела си на хищник, като представи в сдружението протокол, издаден от Областна дирекция по безопасност на храните, където е представил убития хищник.
Предвид хищничарството практиката на ловците от дружинка Гъбене прави сериозно впечатление, тъй като поне аз я срещам за първи път. Тук водят
СИСТЕМНА И ЕФИКАСНА БОРБА
с хищниците благодарение на практичните си решения, чието приложение води от само себе си до още ефекти. Колко е просто, ще каже някой – дружинка Гъбене във всяко от четирите си ловни полета на ловностопанския район, който стопанисва, е изградила специални места за обработване на отстреляния за деня дивеч. Когато краят на ловния излет бъде обявен, ако има паднало животно, то ловците не го влачат до най-удобното място в селото, където им е ловната хижа, а го закарват на обособеното за обработка на отстреляния дивеч място, което е в същия ловен район, в който се е провел ловът. Наред с бързото разфасоване, с остатъците от животното ловците зареждат стървилището за хищници наблизо, което е големият плюс на това решение. На подходящо изстрелово разстояние от стървилището те са вдигнали и чакало. Така че благодарение на тези предварително помислени и осъществени придобивки, мераклиите за хищничарски лов са го направили по-лесно изпълним. В техния случай стървилищата освен привилегия са и грижа за всички ловци. Ето защо, когато научих за тези „попадения“ на ловците от Гъбене, сякаш не открих друго обяснение, освен че те са плод както на тяхната инженерна прагматичност, така и на ловно-професионалния им опит. Резултатът обаче може и да е напълно различен. Затова потърсих председателя на дружинката Йордан Христов:
„Решихме да направим специално изградени навеси за разфасоване на отстреляния дивеч, за да не го мъкнем до селото. Там докато едни обработват падналия дивеч, другите си почиват или помагат. Обособили сме специални места за работа, за почивка, закачалки и т.н. Най-важното е, че не изхвърляме остатъците от обработения дивеч на произвола, а с тях веднага зареждаме стървилището в същия ловен район.
МЕСТАТА НА СТЪРВИЛИЩАТА СА ПРЕДВАРИТЕЛНО ОДОБРЕНИ
от колегите в дружинката, добре се знаят, така че всеки, ако реши, може да отиде на варда за хищник. Имаме добри резултати в регулирането на хищниците, но зная, че до края на сезона те ще са още по-добри. Стимулът от 10 лв., който ръководството на сдружението гласува, мисля, че ще направи интереса към хищничарството по-голям, а усилията оправдани. Това е прецизен лов, който има много предизвикателства. Така ние съчетаваме полезното с приятното. Когато груповият лов на дива свиня бъде обявен за приключил, който пожелае може да продължи да ловува на хищници. Така борбата ни с тях се води по-успешно.
На другия ден след нашия разговор отново се чухме с Йордан Христов, за да уточним някои неща. Похвали ми се, макар че хвалбите май не са по негова мярка, че след нашата среща е продължил на варда и е отстрелял чакал.
Ловците от ЛРД-Гъбене гледат на хищничарството като основно ловностопанско мероприятие, защото регулирането числеността на хищниците е много важно за оцеляването на беззащитния дивеч. По време на групов лов на дива свиня те са отстреляли 5 лисици и 6 чакала, а в индивидуалните излети са паднали 4 лисици и 6 чакала.
„Лично аз съм поел по стъпките на хищничарите, но имам да уча още много. Препоръките и подкрепата на колегите с по-голям стаж в този лов ме окуражават и се надявам един ден да се справя. Прочел бях в списание „Лов и риболов”, че наши колеги предлагат от парите, които всяко дружество от НЛРС-СЛРБ отделя за разселване на дивеч, да се отдели процент, с който да бъдат стимулирани хищничарите в случай, че имат отстрелян хищник. Подкрепих това мнение, защото видях в него следната логика.
Ако разселим двеста фазана по-малко, а с парите за тях насърчим хищничарите срещу отстрелян хищник, по този начин останалата бройка от разселените животни ще имат по-голям шанс да оцелеят и да имат популация. Но ако само разселваме, ние на практика осигуряваме част от храната на хищниците. Само че нашето дружество в Габрово излезе напред, като реши да стимулира хищничарите с по
10 ЛЕВА НА ХИЩНИК
Това ще бъде стимул за ловците да излизат, да берат студове в нощите и да харчат средства за транспорт и стървилища, каза Йордан Христов.
През последния ловен сезон 2016/2017 г., както по време на индивидуален, така и на групов лов на дива свиня, са отстреляни 92 чакала, чийто брой представлява 60.9% от плана за отстрел, 78 лисици – 73.6%, 10 белки – 13.2%, 75 скитащи кучета, което е 50.7%. Най-активните хищничари са от дружинките Враниловци и Поповци, като по-сериозна активност в този лов проявяват ловци и от дружинките Гъбене, Драгановци, Жълтеш, Кметовци, Козирог и Смирненски.