„Ей това време чакахме. Да застуди трайно, да паднат слани, да замирише на зима. Та да се захванем с кефали „дебелаци“ по реките. Сега им е времето, да знаете…“
Така изявен наш риболовец и доказан зевзек описа картината на зимния речен риболов, докато оправяше линията на болонезата си и преди да заметне за поредния тегел по трасето. Показва и живарника си в потвърждение на казаното, а там вече са се настанили три кефала, всичките от сой. Избрал си е усамотено местенце на брега, където няма как да му досаждат несъобразителни колеги и може да пуска линията далеч надолу по течението. Всъщност, това е съществен елемент от тактиката на зимния риболов на едри кефали.
Да се ловят едри кефали през зимата, дори при минусови температури на въздуха, е популярен подход и се прилага по много от големите ни реки: Марица, Струма, Тунджа, Искър, Огоста, Янтра, Росица. Ако не трофеи, то поне солидни риби ще се намерят и по много други по- малки реки.

Нека очертаем
основните аспекти от тактиката
на този риболов. Лови се изцяло на плувка, а въдицата е болонеза с различна дължина от 5-7 метра, според конкретните условия и ширината на реката. Стъкмяването на линията също е съобразено със силата на речното течение. При по-мощна вода, каквито имат големите ни реки, ще се наложи по-масивна плувка, за да се балансира и с повечко тежести, които да свалят примамката до дъното. Утежнението тип „верижка“ се е наложило като най-подходящо, но винаги може да се импровизира с разтегляне или свиване на поредицата оловни сачми, за да се получи оптимален ход на стръвта. Целта е тя да се носи от течението, но да не се отдалечава от дъното, като тук-там се докосва до грунта.
В зимни условия кефалите се придържат в близост до дъното и са привикнали там да намират храната си.

За да ги провокираме допълнително и да подразним апетита им
стреляме малки дози бели червеи
по облавяното трасе. Това е доказана като печеливша тактика на захранване. Без да се ползва тежка храна, която би събрала по-многобройните скобари и морунаши, а при такава конкуренция едрите кефали ще се отдръпнат. Те не обичат да са в навалицата. На куката също се залагат бели червеи във вид на „мартеница“ – бял и оцветен в червено. Може да се подаде и по-обемна хапка от 3-4 червея.
Много е важно
да се намери подходящо място
за улов на кефали, понеже те няма да са навсякъде по реката. Първо, да е встрани от човешко присъствие или други източници на шум, каквито би имало в населено място.
Всички маневри по брега и с въдицата да се прецизирани и безшумни. И второ, да има възможност за облавяне на възможно най-дълго трасе. Да се осигури ход на плувката и стръвта поне 20-30 метра.

Разчитаме на така нареченото „возене“, при което може да се наложи отваряне на бигела, за да се изнизва и допълнително влакно. Такъв подход усложнява контрола на линията, но понякога се налага, ако трасето е максимално дълго.
Кълването е уверено
и плувката обикновено се топва или задържа на място. Засича се мигновено, а в повечето случаи ще се усети тежестта на закачената риба отсреща. Най-често куката се забива някъде в месестите горни устни на кефала. Нагълтване като при типичен хищник не е характерно. Той си остава мнителен дори и в зимни условия и не бърза да поема храната. За нас е достатъчно да я вземе в уста, тогава засечката ще е резултатна.
Съпротивата на кефали от кило нагоре е солидна, с тежки тласъци и притегляне в определена посока, най-често срещу течението. Но при добре прецизирана линия и работа с аванса при нужда, кефалът няма къде да ходи.
Ще се съпротивлява минута- две, може и повечко, но ще се умори и ще полегне, готов за посещение в кепа.
Такава процедура с влизане на кепа в действие няма как да е начесто. За сериен улов и дума да не става. Два-три яки кефала за деня са съвсем в реда на нещата. Понякога даже и една трофейна риба е достатъчна да спаси риболова през зимата.