140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.
НЛРС "Съюз на ловците и риболовците в България" 140 години организирано ловно движение
Търсене
Close this search box.

Второ жирафче без петна се появи в Намибия

намибия жирафи

Наскоро в Намибия бе забелязано и снимано бебе жираф без никакви петна по тялото си. Единственият друг известен жив екземпляр с подобна вродена аномалия се роди през юли тази година в зоопарк в американския щат Тенеси. През 1972 г. в зоологическа градина в Япония също е регистриран подобен случай. 

Фондацията за опазване на жирафите обяви в съобщение за медиите, че жирафчето е заснето да обикаля в околностите на частен дивечов резерват в Намибия. То е първият представител на вида с подобна изцяло кафява кожа, документирано в дивата природа.

Жирафите се раждат с ръст около 1.80 м и с уникална петниста окраска, което означава, че няма два идентични на външен вид екземпляра.

По отношение на новородените представители на вида, които са без петна по кожата, учените се нуждаят от допълнителни проучвания, за да дадат повече информация каква точно е причината за въпросната аномалия.

Джулиан Фенеси, съосновател на Фондацията за опазване на жирафите, заяви, че „липсата на петна може да бъде причинена от генетични мутации или рецесивен генотип в един или повече гени, свързани с петнистата окраска, но без подробен генетичен анализ, това са само спекулации.“

намибия жирафи

Kipekee, което означава „уникален“ на суахили, е името на жирафчето без петна по кожата, което се роди на 31 юли в зоопарка „Brights Zoo“ в американския щат Тенеси. То е женско и е от разновидността, която се среща в Северна и Североизточна Кения и вероятно в части от Южна Сомалия и Южна Етиопия.

Жирафчето, заснето в Намибия, е анголски жираф, който съставлява около половината от популацията на вида в Африка и се среща в Централна Ботсвана и повечето части на Намибия, както и в Зимбабве.

Седем от деветте подвида жирафи са в Червения списък на Международния съюз за защита на природата (IUCN) и са записани в категориите уязвими, застрашени или критично застрашени. По данни на Фондацията за опазване на жирафите в Африка живеят приблизително 117 хил. представители на вида.

Посетете нашата Фейсбук страница

РЕКЛАМА

Facebook
Twitter
LinkedIn

Сходни публикации

Реклама

ЛОГО - СЛРБ