Япония грабна заслужено злато на Световното по Троут Ареа в КъпиновоУбедителна победа изстреля отбора на Япония на върха след двата състезателни дни на IV Световно първенство по скоростен риболов на пъстърва. Състезанието от календара на FIPSed се състоя на 15 и 16 ноември край великотърновското село Къпиново.
В рамките на двата състезателни дни се изиграха общо 34 мача с времетраене от 16 минути, в които всеки състезател премери сили с всички съперници от останалите отбори в групата си. Уловени бяха общо 4028 пъстърви, което е рекорд за всички проведени до момента световни първенства в дисциплината.
Рекорден бе и броят на участващите отбори – общо 18, между които, след оспорвани битки бе излъчена и
ЧЕЛНАТА ТРОЙКА В ОТБОРНОТО КЛАСИРАНЕ
I място – Япония с 22 наказателни точки, 296 т. от спечелени или равни мачове и 348 уловени риби.
II място – Германия с 41 наказателни точки, 243 т. от спечелени или равни мачове и 282 риби
III място Италия с 43 наказателни точки, 244 т. от спечелени или равни мачове и 296 риби
България зае достойното V място с 52 н.т. и 219 от спечелени или равни мачове, както и 297 уловени риби. Интересно е да отбележим, че по брой риби отборът ни е втори по резултат, надминавайки носителите на среброто и бронза Германия и Италия. Временното класиране от втория състезателен ден нареди България на 3-то място след Япония и Германия, но по-слабото ни представяне през първия ден определи мястото ни извън медалистите.
Българският отбор игра в състав Любомир Проданов, Иван Радев (15 г, най-младият участник в шампионата), Красимир Антонов (републикански шампион за 2024) и Кристиян Близнашки, който през втория ден беше сменен от капитана на отбора Петко Иванов. Момчетата дадоха всичко от себе си, надигравайки не един и двама силни състезатели. Струва си да бъде отбелязана безапелационната победа на Краси Антонов над съперника му от Италия със 7:1 риби в последния решаващ мач на ден 2, както и хладнокръвното представяне на Иван Радев, който отчете голям брой победи и в двата дни, вкл. срещу шампионите от Япония, а малко преди финала на състезанието зрелищно срази съперника си от Унгария с 5:1. Много стабилно бе и представянето на Любомир Проданов, който постигна и най-добрия резултат в индивидуалната класация – 11-та позиция от общо 81 участвали през двата дни състезатели.
Напълно очаквано, хегемонията в индивидуалната класация отново беше за Япония. В челната шестица влязоха трима японци, двама италианци и един украинец, а медалите бяха разпределени по следния начин:
ИНДИВИДУАЛНИ ПОБЕДИТЕЛИ
I място – Тору Аракава, Япония
II място – Масато Сузуки, Япония
III място – Олександр Ремешивский, Украйна
„Победата на Япония не беше предизвестена, но е напълно логична“, сподели президентът на FIBS Клаудио Матеоли който внимателно следеше състезанието и през двата дни. – Да не забравяме, че тази дисциплина все пак е измислена при тях!“
Коментарът на Матеоли по отношение на организацията бе, че е била на ниво, въпреки предизвикателството да се включат толкова много отбори. „Налице беше и феър плей, независимо от разгорещяването на страстите на моменти“ – допълни той.
Христина СИМЕОНОВА