Три японски китобойни кораба са се отправили на първи официален рейд за годината. Възобновяването на лова на китове ще се съсредоточи в североизточното крайбрежие на страната в района на Санрику, около остров Хонсю. Властите обявиха, че тази дейност ще се извършва в изключителната икономическа зона на страната.
Припомняме, че под въздействието на световната общественост ловът на китове официално се прекрати през 1988 г. и Япония беше принудена да се съобрази с това. Но под прикритието на възможността за ловуване за изследователски цели, японците така и не се отказаха окончателно от тази традиционна за тях дейност. И сякаш търсеха повод да се измъкнат от поетите международни ангажименти.
През лятото на миналата година Япония официално излезе от Международната китобойна комисия, която отказа да се съобрази с претенциите за отпускане на някакви квоти за лов. И дори демонстративно изведе китобойни кораби в района на остров Хокайдо.
Месото от китове се цени от японците и се котира високо на техния пазар. Даже при сегашната ситуация, от най-голямата китобойна асоциация в префектура Мияги се похвалиха, че вече са осигурили пазар при евентуални доставки на китове.