Имаше някои новини за силен риболов на яз. “Тополница” при с. Мухово, където е изградена стената му и това беше хубав повод да го посетим в един приятен октомврийски ден. Информацията „на ухо“ говореше, че са ловили костури на спининг и то в големи количества. Ние с колегата ще заложим първо на плувка, пък ако нещата не се получат, тогава ще търсим алтернативи. Носим си живи рибки, торни и бели червеи. Разбира се, с нас е и спининговото оборудване, за всеки случай.
Първата гледка от площадката до стената, откъдето се открива водната шир, е за визуална проверка на моментното му състояние. Спаднал е доста, но това не ни изненадва, такова е обичайното му ниво през есента, а вероятно и още ще се отдръпне. Виждали сме го и по-малък, когато слизаме по стръмния сипей до водата. Преходът е доста екстремен, но още по-сложно е изкачването нагоре, когато се връщаме. Тогава багажът сякаш тежи двойно повече.
На ранина нямаше кой знае каква активност на рибите, но по обяд времето се затопли доста, захвърлихме якетата и потръгна приятен риболов на костури. Вземаха и на рибка, и на белите червеи. Понеже сме почитатели на плувкаджийския риболов та не се наложи да търсим други решения. Добавихме и няколко бабушки в актива, явиха се и слънчеви рибки. Те пък са редки, но само едри и налапват така, както даже и костурите не го правят. После задължително следва хирургическа интервенция по спасяване на куката.
Костурите определено се влияеха от захранване. Стреляхме по малки дози бели червеи с прашката и това веднага ги връщаше в играта, ако нещо се позабавят. Получи се много приятен риболов, може да се каже първи за тази есен с преобладаващо едри бодливци, каквито не навсякъде може да се ловят.
***
Язовир „Тополница“ е третият от каскадата язовири, построени на едноименната река. По-нагоре по течението са „Душанци“ и „Жеков вир“. „Тополница“ е най-стар, строен още в ранните години на социализма и официално открит през 1963 г. Язовирната стена е изцяло бетонна, с дължина от 336 метра и височина от 86 метра. Има изградена ВЕЦ с производствена мощност от 9,6 МВт.
Намира се на границата между Ихтиманска и Същинска Средна гора. Обхваща дълбок пролом, оформен от протичащата в дъното му река Тополница. При пълноводие чашата запълва и втори каньон – на вливащата се като десен приток река Мътивир. При пълен капацитет язовирът достига дължина от 14 км и събира 137 милиона куб м вода. Водата му се ползва основно за напояване на обширни площи в Горнотракийската низина. С оглед на всичко това нивото в язовира силно варира на сезонен принцип. Пролетно време и до началото на лятото се пълни и обикновено достига максимален капацитет от вливащите се буйни реки, обхващащи голям водосборен басейн. С напредване на лятото започва методично да спада, след като се набляга на напояването, а притокът през този сезон намалява. В късна есен нивото му е драстично спаднало, със страховито изглеждащи скални зъбери при най-дълбоките участъци. На височината до стената е разположено китното село Мухово, а почти до устието му е село Поибрене.
Младен ДОБРЕВ