Заради драстично спадане на водата и силно намалени количества на кислород в язовир „Копринка“, започнаха да измират ценните есетрови риби, отглеждани там в садкови ферми. Собствениците се жалваха от нелепите загуби, показаха ги и в телевизионни репортажи. Риболовци пък заявиха готовност да протестират. Защото въпреки екологичната катастрофа, източването на язовира продължи. Някакви експерти дори обясняваха, че положението не било толкова страшно и още имало възможност да се черпи вода за поливни и енергийни нужди. Абе хора, колко по-страшно да стане от това, че рибите започват да измират!
За мъртви риби вследствие маловодие и намалял кислород във водата съобщиха и от язовирите „Студен кладенец“, „Порой“, „Пясъчник“.
Вярно е, годината се оказа сушава, а лятото – рекордно горещо, каквото не помним да е имало някога. Цели области вече са на воден режим, а все още е лято. Ами ако и есента е сушава? Но такива са тенденциите, виждаме с очите са как се променят климатичните условия. Все повече ще има недостиг на вода, все по-често ще изпадаме в такива кризи.
Големите държавни язовири в огромната си част са полупразни, а тези, в които все още има някакви запаси от вода – продължават да спадат. При тези условия на първо място се поставят проблемите с водоснабдяването на населението и това е нормално. После идват други приоритети и някъде назад все пак се сещат и за рибите. За тях милеем най-вече ние, риболовците.
Хубаво е, че държавните институции се стреснаха от показаното от медиите и предприеха някакви мерки. На първо време да се съберат на една по-мащабна работна среща с всички ангажирани ведомства и да се разработи държавна стратегия и то в дългосрочен план. Да се регламентира как да се ползват оптимално водните ресурси, как да се съхраняват и сведат загубите до минимум. Вероятно ще се наложи и строителство на нови язовири, това също е възможност за водоснабдяване в региони със системен воден дефицит.
Ние ще си жалим за рибите, може и да протестираме за пореден екоинцидент или за вандалско пилеене на вода заради частни цели (ВЕЦ-ове), но винаги ще сме на втори-трети план. Е, дори така да е, все пак трябва да сме сред будното общество, на което никак не е безразлично ще имаме ли вода или ще я караме на режим. За някои болезнено продължителен, докато Природата не се смили. Но и тя вече не е толкова благосклонна към нас…
***
Да спомена някои от язовирите , които са в критично или предкритично състояние, според официална информация. Язовир „Широка поляна“ е начело в „черния списък“ с полезен обем от едва 2,3%, язовир „Порой“ е с 3,2%, язовир „Пясъчник“ с 5,8%. С под 20% полезен обем са още „Копринка“, „Тополница“, „Домлян“, „Бели Лом“ и др. Общо 35 от 52 големи държавни язовири в България са с критично ниско ниво.
Младен ДОБРЕВ