Австрия
www.jagd-oesterreich.at
Федерация на европейските ловни асоциации (FACE)
Основана през 1977 г., тя представлява интересите на 7 000 000 европейски ловци като международна неправителствена организация с нестопанска цел (INGO). Това прави FACE най-големият демократичен, представителен орган на ловците в Света и е една от най-големите европейски обществени организации. Членският състав на FACE e: национални ловни сдружения от 36 държави, включително и 28-те членки на ЕС. FACE има и четири асоциирани членове в състава си. Секретариатът на Федерацията се намира в Брюксел.
FACE утвърждава принципа на „устойчиво използване“, и от 1987 г. е член на Международния съюз за защита на природата (IUCN), и от скоро на Wetlands International.
FACE работи със своите партньори по редица въпроси, свързани с лова – от международни споразумения за опазване на природата, до местното им осъществяване, с цел поддържане на лова из Европа.
Международен съвет по лова и опазване на дивеча (CIC)
Световният съвет по лова и опазване на дивеча (CIC) се създава през 1928 г. в Словакия, като политически независим консултативен орган, който има за цел опазването на дивеча и лова. Като международна организация, се регистрира през 1930 г. в Париж. Една от първите 6 организации-учредителки на CIC, е Националната ловна организация, която представлява България в Cветовния съвет и до днес. За постигането на целите си, CIC насърчава устойчивото използване на ресурсите на дивата природа. Мисията на CIC в глобален мащаб, е да насърчава устойчивия лов, като инструмент за опазване на дивата природа, изграждайки ценни традиции.
CIC е призната от правителството на Австрия, като международна неправителствена организация с нестопанска цел, която работи в интерес на обществото. От 1999 г. седалището на CIC се намира в Унгария.
CIC извършва трансгранично сътрудничество под формата на съвместни проекти за опазване, симпозиуми, както и други дейности, свързани с дивите животни, включително и на регионално ниво.
По време на своите повече от 80 години съществуване, CIC придобива световно признание като независим съветник в областта на опазване на дивите природни ресурси. В допълнение към своята практическа работа в областта, CIC насърчава принципа на “устойчиво използване” в развитието на международната политика. Постига целите си, работейки по проекти за опазване на застрашените видове от цял свят. CIC взима активно участие и в опазването на местообитенията, както и в агро-екологични проекти.
Признаването на соколарството, като нематериално световно културно наследство от ЮНЕСКО, е една от многото инициативи, започнати от CIC.
Международен съюз за опазване на природата и природните ресурси (IUCN)
Международният съюз за опазване на природата (IUCN) e международна организация, работеща в областта на опазването на природата и устойчивото използване на природните ресурси. Екипът на организацията включва над 15 000 експерти, чрез които се събират и анализират данни, правят се изследвания и проучвания, на базата на които се създават международни и образователни проекти. Мисията на IUCN е: „Да повлиява, насърчава и подпомага обществата по целия свят да опазват природата и да гарантира, че всяко използване на природните ресурси е справедливо и екологично издържано“. Целта на организацията е да повлиява на правителствата, бизнеса и други заинтересовани страни чрез предоставянето на ценна информация и съвети, чрез изграждане на мрежа от партньорства . В Международния съюз за опазване на природата и природните ресурси членуват над 1400 правителствени и неправителствени организации, сред които нашите партньори от Европейската ловна федерация (FACE) и Международният съвет за опазване на дивеча и дивата природата (CIC). Членове на организацията от България са още: Министерството на околната среда и водите, WWF – България, както и „Българска фондация биоразнообразие“. Организацията има статут на наблюдател и консултант в ООН и участва в прилагането на няколко международни конвенции за опазване на природата и биоразнообразието. През годините IUCN е участвала в създаването на „Световния фонд за природата“ (World Wide Fund for Nature), както и в „Световния център за мониторинг на опазването на околната среда“ (World Conservation Monitoring Centre)
IUCN съставя и публикува Червения списък на застрашените животни (IUCN Red List of Threatened Species), който оценява състоянието на видовете и популациите им по света, както и техния природозащитен статут.
Полезни международни връзки
Албания
Tel: +355 4 2259 107
Fax: +355 4 345 047
al.hunt.fed@gmail.com
Беларус
www.rgooboor.by
Белгия
www.chasse.be
Босна и Херцеговина
www.slobih.ba
Великобритания
countryside-alliance.org
Германия
www.jagdverband.de
Гърция
www.ksellas.gr
Дания
jaegerforbundet.dk
Естония
www.ejs.ee
Италия
www.federcaccia.org
Ирландия
www.nargc.ie
Кипър
cy.hunt.fed@cytanet.com.cy
Латвия
www.latma.lv
Македония
jasen.com.mk
Молдова
halifax-com@mail.com
Норвегия
www.njff.no
Португалия
www.cncp.pt
Румъния
www.agvps.ro
Русия
www.rors.ru
Словакия
www.polovnictvo.sk
Словения
www.lovska-zveza.si
Сърбия
www.ekolss.com
Финландия
www.metsastajaliitto.fi
Франция
www.chasseurdefrance.com
Хърватия
www.hls.com.hr