Яребици на 45-дневна възраст, доотгледани 15 дни в 8 волиера на дружинки ЛРС-Гълъбово, разселиха местните ловци в края на миналата седмица.
1 000 са дивечовите птици, които бяха доставени от производственото стопанство на фирма „Сокол–БЛРС” в Сливен. Адаптирани и достигнали 60-дневна възраст, те обогатиха ловностопанските райони на дружините в Гълъбово със 118, с. Митьо Станев с 200, с. Обручище с 245, с. Медникарово с 135, с. Мъдрец с 218 и с. Средец с 84 броя яребици.
Веднага след разселването им, в специализираните за доотглеждане на дивечови птици волиери ловците заредиха още 800 яребици и 360 кеклици от фермата в Сливен.
За първи път в района на Гълъбово ще бъдат доотгледани и разселени птици от вида тракийски кеклици.
„Преди 3 години в ловностопанския район на дружинката в с. Помощник също са разселвани фермено произведени кеклици, но броят им е бил ограничен – не повече от 30 – обясни специалистът по лов на сдружението в Гълъбово Георги Каменов. – Спомням, че преди 30 години около селата Мъдрец, Главан и Помощник имаше доста тракийски кеклик. Затова решихме да възродим популацията в естествените местообитания на тези атрактивни за лов птици. Края на юли – началото на август, ще ги разселим.”
Той е лесовъд по образование, завършил е специализиран горски техникум в Чепеларе, но още няма самочувствието, че гълъбовското сдружение се е специализирало в доотглеждането на малки на възраст птици. Затова се допитва до експерти от катедра „Ловно стопанство” в Лесотехническия университет. Консултира се с гл. ас. д-р Градамир Груйчев, който обучава студентите по дисциплината „Изкуствено развъждане на дивеч“.
Волиери за доотглеждане на птици от вида ловен фазан, яребица и тракийски кеклик имат дружините в Главан, Медникарово, Обручище, Мичо Станев, Тракия, Опан, Ястребово и Гълъбово.
За тази година ЛРС-Гълъбово има заявени и 700 фазанови птици от стопанството на „Сдружение на ловците и риболовците – Ловно рибарско дружество Диана” – гр. Ямбол, но с помощта на Националната програма за разселване на дивеч на НЛРС-СЛРБ ще получат общо 1260 фазана на 45-дневна възраст. И тези птици ще бъдат доотгледани и разселени.
Амбицията на ръководството на сдружението е да се възстанови и популацията на див заек в 40505,5 ха. ловна площ, който местните ловци стопанисват в района.