Стартира ежегодният мониторинг на зимуващите гъски в България. Регионите, където ще се проведат преброяванията, са Приморска Добруджа, Бургаските влажни зони и Свищовско-Беленската низина. Дейностите ще продължат до март 2 пъти месечно. Национален координатор е Михаил Илиев, който е експерт в БДЗП и отговорник по мониторинга и природозащитните дейности в рамките на проекта „Сигурен прелетен път“.
Паразитологични изследвания на зимуващите гъски
Традиционно в района на Свищов гъските пристигат значително по-рано – още в края на октомври. И тази година не беше изключение. Затова там вече е проведен първият мониторинг и резултатът е 6447 големи белочели гъски. Освен това над блатата в ПП „Персина“ е регистрирана и заснета рядката за нашите ширини белобуза гъска (Branta leucopsis).
По време на настоящия есенно-зимен сезон заедно с партньорите ни от другите страни, където зимува червеногушата гъска, ще се проведат и няколко международно координирани мониторинги – в България, Румъния и Украйна. Това по-мащабно преброяване е много ценно и предоставя информация и цялостна представа за местата на зимуване на световната популация на червеногушата гъска и за размера й.