Голям интерес и търсене на мини полевия определител „Помагало за ловеца. Птици.” има сред членовете на ловните дружинки с страната.
Това отчита екип от експерти на НЛРС-СЛРБ стартирал кампанията по представянето на помагалото. Информационните кампании започнаха от Силистра и София, а в събота се проведе и във Велико Търново.
„Започнахме с представянето от Силистра. Там се събраха близо 50 наши приятели ловци, които бяха представители на повечето дружинки в състава на „Ловно-рибарско дружество „Сокол-1 Силистра” гр. Силистра. Запознахме ги в детайли с проект „Подсигуряване възстановяването на застрашения ловен сокол в България и Южна Румъния“ (LIFE forFalcons) по Договор за финансиране LIFE20 NAT/BG/001162, който националната ловна организация изпълнява в партньорство с БДЗП – обясни експертът „Биоразнообразие” в проекта и експерт „Любителски риболов и спортносъстезателни мероприятия” в НЛРС-СЛРБ Любомир Стефанов.
– Попълнени бяха много въпросници за ловните практики в България, които са анонимни и целят да дадат точна кантина на актуалната ловна среда у нас. Въпросите са 20 и отговорите им дават информация дали ловците са ставали свидетели на нерегламентирани ловни практики. Представено бе и помагалото и напълно безплатно бяха раздадени екземпляри от хартиеното издание, като бе обяснено как от сайта на НЛРС-СЛРБ то може да бъде свалено като PDF и всеки ловец да го има на телефона си. На сайта SLRB.BG с препратка към сайта на проекта „Живот за сокола” има и специален QR-код, който при сканиране отваря on-line изданието.
Интересът е наистина сериозен – много от председателите на дружинки пожелаха екземпляри от помагалото, за да ги раздадат на свои колеги ловци от дружинката, нямали възможност да присъстват лично на нашата среща за представянето.”
В изданието на „Помагало на ловеца. Птици”, което е отпечатано в практичен джобен формат, са представени всички видове , хищни птици,, както и начините за разпознаването им в природата и отличаването им от защитените и забранени за ловуване видове. Във втората част са представени защитените и забранени за ловуване видове хищни птици, какво ги отличава от разрешените за лов видове и какви санкции предвижда законът, ако бъде убита такава птица.
Помагалото съдържа информация и за периодите на размножаване и миграция. Изданието е добре илюстрирано с най-важните белези, които отличават всяка една птица.
„Искам да изкажа специални благодарности на г-н Виктор Василев от Шумен, който изготви изящни илюстрации за част от видове птици, включени в “Определителя за ловци” – каза Мария Кубадинска, която е координатор на проекта „Живот за сокола” и юристконсулт на НЛРС-СЛРБ.
В края на помагалото са описани всички ловни периоди, в които съответният дивеч, обект на лов, е разрешен за ловуване. Има и полезни контакти в случай, че ловецът открие ранено или отстреляно животно от защитен вид.
Представянето на „Помагало за ловеца. Птици.” ще продължи през септември със срещи с ловците от сдруженията Бургас, Дупница и Асеновград. Информационната кампании ще обхване местата, които ловният сокол обитава или през които само преминава на територията на нашата страна.